Zmiany na YouTube, co czeka tę platformę?

}

Data: 16 stycznia 2024

a

Kategorie: Inne

Osoby oglądające od dłuższego czasu treści wideo na platformie YouTube widzą, że pojawia się tam sporo reklam. Niektórzy próbują na różne sposoby tego unikać, choćby blokując reklamy. Twórcy serwisu chcieliby natomiast, abyśmy w tym celu po prostu kupowali płatne konto premium. Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości czekają nas większe zmiany na YouTube. Czego powinniśmy się więc spodziewać?

Youtube walczy z użytkownikami blokującymi reklamy

Serwis YouTube, podobnie jak wiele stron internetowych i różnych platform, jest w stanie wykryć próby blokady reklam. Część użytkowników serwisu YouTube może już zauważyć planszę z informacją, aby wyłączyć blokowanie reklam. W tym samym miejscu platforma zachęca nas od razu do wykupienia opcji YT Premium. Dzięki niej w prosty i dopuszczalny przez serwis sposób pozbędziemy się reklam. Dodatkowymi atutami są funkcje platformy YouTube dostępne tylko dla subskrybentów.

Osoby próbujące blokować reklamy (np. używając AdBlocka w przeglądarce internetowej) mogą też spotkać się z opóźnieniami w odtwarzaniu filmów. Ostatecznie, YouTube może również blokować konta takim osobom, co jeszcze mocniej utrudni korzystanie z serwisu. Pamiętajmy również, że instalowanie dodatkowego oprogramowania do blokowania reklam, szczególnie z niepewnego źródła, może być zagrożeniem dla naszej prywatności.

Więcej informacji na temat bezpiecznego przeglądania Internetu znajdziesz w serwisie NANO.

Wprowadzenie 30 sekundowych reklam

Najnowszym pomysłem Google, czyli właściciela serwisu YouTube, są dłuższe reklamy trwające 30 sekund. Nie możemy ich pominąć, natomiast spotkamy je również pomiędzy krótkimi filmikami YouTube Shorts. Długa reklama zastąpi jednak kilka krótszych. Obecnie takie reklamy pojawiły się jednak tylko w aplikacji YouTube w telewizorach smart. Jeśli YouTube uzna to za stosowne, być może podobna zmiana pojawi się na innych urządzeniach.

Czy długie, 30-sekundowe reklamy przypadną użytkownikom do gustu? Raczej nie, mimo, że ich częstotliwość będzie niższa. Nikt nie chce w końcu oglądać reklam, zamiast wybranych przez siebie treści wideo… Warto jednak mieć na uwadze to, że to dzięki reklamom serwis YouTube może się w ogóle utrzymać. Pieniądze od reklamodawców są również cennym wsparciem dla twórców treści. Ostatecznie, wprowadzając dłuższe reklamy, YouTube chce po prostu zachęcić użytkowników do wykupienia płatnej opcji. Warto przyjrzeć się nieco bliżej płatnej subskrypcji YouTube. Poza brakiem reklam dostajemy z nią kilka innych funkcji, niedostępnych dla osób korzystających z darmowej wersji aplikacji lub strony internetowej. Dodatkowe funkcjonalności mają po prostu zachęcić użytkowników do płacenia.

ZOBACZ TEŻ  Oceniamy stylizacje postaci z seriali

Youtube Premium rozwiązaniem na ograniczenia

Najlepszym sposobem, aby uniknąć reklam w tym serwisie jest po prostu wykupienie płatnego dostępu. Koszt subskrypcji YouTube Premium jest przy tym niewygórowany, zważywszy ile treści trafia na tę platformę każdego dnia. Tworzenie filmów na YouTube stało się już pełnoprawnym zawodem i zarabiają na tym całe firmy. My – widzowie – mamy więc spory wybór przeróżnych treści, na YouTube są o wiele bardziej zróżnicowane i liczne, niż w serwisach VOD (jak Netflix lub Disney+). Cena za YouTube Premium jest przy tym nieco niższa, niż opłata za dostęp do większości platform z filmami i serialami. Koszt miesięcznej subskrypcji YouTube Premium to:

  • 25,99 złotych miesięcznie (jedno konto)
  • 46,99 złotych za pakiet rodzinny (do 5 użytkowników)
  • 14,99 złotych – pakiet YouTube Premium dla studentów

źródło: https://nano.komputronik.pl/n/youtube-premium-cena-funkcje-korzysci/

Nierzadko spotkamy też różne formy promocji i zniżek. Przykładem może być miesiąc lub dwa miesiące YouTube Premium za darmo dla nowego użytkownika usługi. Możemy więc bez żadnych opłat przetestować działanie usługi. Jeśli z płatnej wersji YouTube skorzysta więc kilku domowników, koszt dla każdego to mniej, niż 10 złotych na miesiąc. Czy warto więc “bawić się” w blokowanie reklam w tym serwisie? Pamiętajmy, że to właśnie płacący użytkownicy i reklamodawcy są źródłem utrzymania serwisu, ale również twórców publikujących tam filmy lub muzykę. To samo dotyczy zresztą wielu innych serwisów. Wielu z nas oczekuje możliwości zobaczenia treści wysokiej jakości, musimy więc liczyć się z koniecznością zapłaty. Może być nią wykupienie konta YT Premium lub po prostu obejrzenie reklamy co pewien czas.

Warto wiedzieć, że subskrypcja YouTube Premium to więcej zalet, niż tylko możliwość oglądania bez reklam. Ogromnym plusem jest też opcja oglądania filmów offline po wcześniejszym pobraniu ich na urządzenie. Możliwe jest również słuchanie treści z YouTube na zablokowanym ekranie i odtwarzanie w tle. Płacący użytkownicy mogą zmienić kadr filmy w serwisie lub aplikacji YouTube. Płacąc za YouTube Premium otrzymamy też od razu dostęp do YouTube Music Premium. To niezła alternatywa dla aplikacji takich, jak Spotify lub Tidal.

ZOBACZ TEŻ  Seriale w świecie klocków LEGO®?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *