5 rzeczy, o których warto wiedzieć planując podróż do Australii

}

Data: 23 listopada 2023

a

Kategorie: Inne

Marzy Ci się daleka podróż? Jedną z opcji, które bierzesz pod uwagę, jest Australia, kraj kangurów, koali i niezwykłych krajobrazów? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W poniższym tekście przedstawimy 5 faktów, o których warto wiedzieć, zanim zaczniemy planować swoją wymarzoną wycieczkę do tego niezwykłego kraju. Ruszajmy w podróż.

Co warto wiedzieć na temat klimatu w Australii i kiedy warto się tam wybrać?

Australia jest ogromnym krajem, szóstym na świecie pod względem powierzchni, która wynosi ponad 7,5 mln km 2. Dlatego też jej klimat jest bardzo zróżnicowany i zależy od regionu, w którym się znajdujemy. Na północy panuje klimat tropikalny, na południu umiarkowany, a w centrum suchy i pustynny. W Australii obowiązuje odwrócona pora roku niż w Europie, czyli gdy u nas jest zima, tam jest lato i na odwrót. Najlepszym czasem na podróż do Australii jest więc okres od listopada do marca, gdy możemy cieszyć się ciepłą pogodą i słońcem. Dlatego warto dopasować swoją garderobę do danego regionu, a najlepiej mieć ją mocno zróżnicowaną.

Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne Australii?

Australia jest pełna niesamowitych miejsc, które zachwycą każdego podróżnika. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji dlatego ograniczmy się do kilka najpopularniejszych, o których piszą w niemal każdym przewodniku czy katalogu biur podróży np. https://www.egzotyka.tv/nasze-kierunki/australia/

– Wielka Rafa Koralowa – to największy rafowy system na świecie, który rozciąga się na długości setek kilometrów wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych ekosystemów na Ziemi, który zamieszkuje kilkaset gatunków ryb, koralowców i wielu innych zwierząt. Możemy podziwiać ten cud natury, nurkując, pływając z maską i rurką lub wybierając się na wycieczkę łodzią. Wielka Rafa Koralowa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z największych skarbów Australii.

ZOBACZ TEŻ  Jak wybrać najlepszą klinikę chirurgii plastycznej?

– Sydney – to największe i najbardziej znane miasto Australii, które oferuje wiele atrakcji dla każdego. Punktem obowiązkowym podczas pobytu w mieście jest słynna Opera Sydnejska (Sydney Opera House), która jest symbolem miasta i architektonicznym arcydziełem.

– Uluru – to ogromna skała czerwonego piaskowca, która wznosi się na wysokość ponad 300 m nad otaczającą ją równiną. Uluru jest świętym miejscem dla Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii, którzy nazywają ją Ayers Rock. Uluru jest również znany z tego, że zmienia kolor w zależności od pory dnia i oświetlenia. Najbardziej spektakularny widok jest o zachodzie słońca.

– Great Ocean Road – to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych tras samochodowych na świecie, która biegnie wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Australii. Na trasie tej możemy podziwiać niesamowite widoki na ocean, klify, plaże i lasy deszczowe.

– Blue Mountains National Park – to park narodowy położony na zachód od Sydney, który jest częścią Wielkich Gór Wododziałowych. Park ten jest znany z pięknych krajobrazów, bogatej flory i fauny oraz bogatej historii. Możemy zwiedzać go pieszo, rowerem, kolejką linową.

Kuchnia w Australii to połączenie smaków z całego świata, których nie można ominąć

Australia jest krajem wielokulturowym i wieloetnicznym, co znajduje odzwierciedlenie w jej kuchni. Możemy spróbować tu potraw z różnych zakątków świata, takich jak chińskie, indyjskie, włoskie czy tajskie. Jednak Australia ma też swoje własne specjały, które warto skosztować. Jedno jest pewnie. Kuchnia australijska znajdzie uznanie zarówno wśród osób jedzących mięso, jak i wegetarian. Oto kilka przysmaków z tego regionu.

– Vegemite – to pasta drożdżowa o ciemnobrązowym kolorze i intensywnym smaku. Jest to jeden z najbardziej popularnych produktów spożywczych w Australii i często jest spożywany na śniadanie lub jako przekąska.

– Pie floater – to tradycyjna potrawa z Adelaide, która składa się z mięsnego pasztecika (pie) umieszczonego w misce zupy z groszku (pea soup).

ZOBACZ TEŻ  Jak skutecznie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

– Lamington – propozycja dla osób, lubiących słodycze. Jest to słodki deser składający się z kwadratowego kawałka biszkoptu pokrytego czekoladą i wiórkami kokosowymi. Lamington jest często podawany z bitą śmietaną lub dżemem.

– Pavlova – to inny słodki deser, który składa się z biszkoptów z wiórkami kokosowymi i lukrem kakaowym. Występuje w wersji z dżemem, bitą śmietaną lub owocami. Pavlova jest uważana za narodowy deser Australii i Nowej Zelandii i jest często podawana na specjalne okazje.

Czy udając się do Australii, potrzebujemy wizy?

Tak, jeśli chcemy udać się w podróż do Australii jako turysta oprócz ważnego paszportu (musi być on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Australii) będziemy potrzebować wizy. Wiza turystyczna wydawana na 3 miesiące jest bezpłatna. O jej przyznanie możemy ubiegać się online. Czas rozpatrzenia wizy wynosi z reguły do 3 dni. Warto posiadać ze sobą zarówno wersję papierową, jak i elektroniczną.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozbudził ciekawość czytelników, jeśli chodzi o umieszczenie Australii na mapie przyszłych podroży. Życzymy udanego wyjazdu i niesamowitych wrażeń z pobytu w tym niezwykłym kraju.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *