Kochane kłopoty – serial sprzed lat, który idealnie sprawdzi się w długie jesienne wieczory

}

Data: 31 października 2020

Kochane kłopoty czyli kawa, kawa i jeszcze raz kawa! Historia Lorelai i Rory Gilmore podlana hektolitrami kawy ze szczyptą zawirowań miłosnych, wspaniałych przyjaciół i złośliwości Emily Gilmore. 

Panny Gilmore

Gilmore Girl – jak brzmi oryginalny tytuł Kochanych kłopotów – to historia o dwóch niezależnych i bardzo silnie ze sobą związanych kobietach. Historia matki i córki. Zanim jednak przedstawię po krótce od czego to wszystko się zaczęło, warto wspomnieć, że jest to serial dla kobiet i o kobietach! Wszystkie wyraziste i kluczowe role przypadają właśnie im, główne bohaterki, ich przyjaciółki, matka Lorelai – wszystkie z nich to silne i niezależne kobiety. Mężczyźni w tym serialu stanowią bardziej tło, dla tego co dzieje się, w życiu bohaterek. Odpowiedzmy zatem ich historię! Lorelai Gilmore (Lauren Graham) zaszła w ciążę w wieku zaledwie 16 lat, postanowiła zapewnić córce takie życie jakie sama chciałaby mieć, dlatego też uciekła od bajecznie bogatych rodziców i postanowiła wychować dziecko sama. Panny Gilmore poznajemy w momencie, kiedy sama Rory (Alexis Bledel) ma już 16 lat, żyje z pochłaniania kolejnych książek i kubków z kawą. Sielankę zakłóca jednak fakt, że Rory udało się dostać do prestiżowego i… prywatnego liceum Chilton. Lorelai z ciężkim sercem musi prosić rodziców o pomoc finansową. Gilmorowie zgadzają się wesprzeć wnuczkę, jednak stawiają pewien warunek- wspólne cotygodniowe, piątkowe kolacje. Czego nie robi się dla córki, prawda? W całym tym zamieszaniu Rory doznaje pierwszego zauroczenia. W ich życiu zaczyna się dziać!

gilmore girls1
„Życie jest krótkie. Mów szybko”
Lorelai

Najszybsze serialowe dialogi jakie usłyszycie

Jaka jest Lorelai Gilmore? Odpowiedź brzmi – rezolutna! Ta kobieta to wulkan energii, a jej głowa jest przepełniona różnymi, czasami dziwacznymi pomysłami. Więź między nią i Rory jest wprost nierozerwalna. Choć na przestrzeni sezonów ich relacja będzie przeżywała różne kryzysy, koniec końców zawsze będą dla siebie najważniejsze. A w naszych głowach pozostanie wspomnienie o nienaturalnie szybko wypowiadanych zdaniach oraz zamiłowaniu do filmów, o którym świadczą liczne cytaty i nawiązania. Nie da się także zapomnieć o hektolitrach kawy i tonach niezdrowego jedzenia! Bowiem nie potrafiły przetrwać dnia bez kilku kubków kawy, a ich ulubionym sposobem spędzania czasu były wieczory filmowe w towarzystwie pizzy, chińszczyzny, żelków, czekolady, popcornu, sera w sprayu lub czegokolwiek innego na co miały akurat ochotę. Dalej nie mogę pojąć jak one to robiły?! Choć metody wychowawcze Lorelai mogą nie wszystkim przypaść do gustu, tak samo jak to, jaki silny wpływ miała na zachowanie córki w późniejszych latach. Po poznaniu reszty mieszkańców Stars Hollow zrozumiecie, że należy oglądać ten serial z lekkim przymrużeniem oka.

gilmore girls2
„Chcę przeżyć swoje życie tak, aby móc przeczytać szczegółową biografię o sobie w późniejszych latach”
Paris Geller

Witamy w Stars Hollow

Jeśli macie ochotę wziąć udział w 24-godzinnym maratonie tańca lub innym niedorzecznym przedsięwzięciu zapraszamy do Stars Hollow. To tutaj możecie pokłócić się z Taylorem Doose na zebraniu rady miasta, zobaczyć jak w Hallowen Babettte wiesza Moreya na szubienicy lub spotkać Kirka. Kirk to Kirk, nie ma sensu tłumaczyć, sami zrozumiecie. Może uda wam się załapać na jakiś koncert kapeli Lane, najlepszej przyjaciółki Rory- tylko nie mówcie nic Pani Kim! Jeśli akurat wpadnie w odwiedziny to istnieje także prawdopodobieństwo, że natkniecie się na Paris Geller, jednak radziłabym zejść jej z drogi.W razie jakichkolwiek wątpliwości pytajcie Miss Patty, ona wie wszystko. Na pewno spodoba wam się w hotelu Dragonfly Inn, tylko nie przejmujcie się Michelem, w głębi duszy się do was uśmiecha. Koniecznie skosztujcie któregoś ze specjałów niesamowitej, choć nieco roztargnionej- Sookie (Melissa McCarthy) najlepszej przyjaciółki Lorelai i współwłaścicielki hotelu. Pamiętajcie też, żeby odwiedzić jadłodajnie Luke’a!

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze restauracje i bary, które znamy z seriali

Miłość wisi w powietrzu

Serial przepełniony jest miłosnymi zawirowaniami, bowiem Lorelai nie jest łatwą osobą do budowania relacji. Jej skomplikowana psychika i wyjątkowe poczucie humoru oraz troska o dobro dziecka, które nie może przecież przywiązać się do każdego poznanego przez matkę mężczyzny. Spowodowały, że nawet w późniejszych latach Lorelai nie była w stanie w pełni otworzyć się przed mężczyzną i wpuścić go do swojego życia. Poznamy zatem kilku mężczyzn, będą także śluby (lub ich nie będzie). Dobra wiadomość jest taka, że Lorelai ostatecznie odnajdzie swoje szczęście. W przypadku Rory jest trochę mniej zawirowań, jednak nie obejdzie się bez złamanych serc. A walka widzów pomiędzy Team Dean a Team Jess chyba nigdy nie dobiegnie końca. Osobiście jednak to rozstanie z Loganem najbardziej złamało moje serce. 

gilmore girls4
Pokazałaś mi wszystkie ważne kobiety – od Jane Austen do Patti Smith. Ale tak naprawdę zawsze chciałam być tobą
Rory o Lorelai

Trudne relacje

Mam wrażenie, że jest to komediowy serial o poszukiwaniu siebie. Jakie naprawdę jesteśmy i jakie chcemy być. Lorelai miała bardzo silny wpływ na Rory, natomiast na nią wpływ mieli jej rodzice. Richard (Edward Herrmann) i Emily (Kelly Bishop) Gilmore to ludzie bardzo stanowczy a ich relacje z córką są zimne i często bolesne. Lorelai wydaje się nie mieć, żadnego ciepłego wspomnienia związanego z rodzicami. Piątkowe kolacje są pełne uszczypliwości i udowadniania sobie nawzajem kto ma rację. Choć Lorelai nigdy do końca nie pogodziła się z rodzicami, to na przestrzeni sezonów widzimy jak wszystkie trzy kobiety z klau Gilmore odkrywają siebie i znajdują drogę którą chcą iść.

gilmore girls5
„Jesteśmy prawie na miejscu i nigdzie w pobliżu. Liczy się tylko to, że jedziemy!”
Lorelai

Kochane kłopoty – Rok z życia

Dziennikarska kariera Rory nie do końca poszła po jej myśli, Emily musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a Lorelai odnalazła miłość- tak przebiega rok z życia. Siódmy sezon Kochanych kłopotów został stworzony przez współpracowników głównych twórców serialu. Jednak Amy Sherman-Palladino i jej mąż Daniel nie byli do końca zadowoleni z zakończenia, dlatego w 2016 roku postanowili we współpracy z Netflixem wypuścić 4 odcinkowy serial Kochane kłopoty – Rok z życia. Każdy z odcinków trwa około 90 minut i przypada na inną porę roku. Dzięki temu otrzymujemy pewnego rodzaju klamrę. Rory postanawia napisać książkę o sobie i matce, co pozwala widzowi myśleć, że cała historia przedstawiona w serialu to właśnie opowieść Rory. Otrzymujemy także otwarte zakończenie. Choć możemy się z nim nie zgadzać i chcieć więcej, to jednak po czasie rozumiemy, że właśnie takie miało być. Osobiście bardzo zżyłam się z Gilmorkami i odczuwałam dziwną pustkę po obejrzeniu wszystkich odcinków.

ZOBACZ TEŻ  Co jedzą bohaterowie seriali? Poznajcie menu ulubionych postaci!

Kochane kłopoty to serial, który powstał w 2000 roku, ma zatem 20 lat i w mojej ocenie jest ponadczasowy. A patrząc na to jak moda wraca, stroje Lorelai założyłaby teraz niejedna fanka vintage.

Podsumowanie

Długie jesienne wieczory i niestety kolejne obostrzenia sprawiają, iż większość wolnego czasu spędzamy w naszych domach. Warto zatem zapewnić sobie jakąś rozrywkę. Lorelai i Rory Gilmore są w stanie wam ją zagwarantować! Jeśli jednak oglądaliście już Kochane kłopoty i wracacie do nich wspomnieniami, Netflix Polska na swoim Instagramie opublikował grafikę z rozpiską wybranych jesiennych odcinków. Bądźcie bezpieczni, schowajcie się pod kocem i odpalcie serial.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Sandra Kobuszewska

Absolutna serialoholiczka, lubiąca sięgać zarówno po stare jak i nowe tytuły. Gdyby nie fakt, że Donna jest niezastąpiona, Harvey Specter miałby już zapewne nową asystentkę. Dogadałaby się z samą Blair Waldorf, jednak na kawę chętniej wpadłaby do Central Perk lub jadłodajni Luke'a. Obejrzenie całego sezonu w dwa dni to dla niej żaden problem. Swoim uzależnieniem zaraża wszystkich dookoła, z własną mamą na czele!