Najlepsze seriale o sztucznej inteligencji – top 7 produkcji

}

Data: 27 maja 2021

Seriale o sztucznej inteligencji z dnia na dzień zyskują na popularności i przyciągają przed ekrany coraz więcej widzów. Rozwój technologii nie zwalnia, a wręcz nabiera coraz szybszego tempa. Postęp technologiczny towarzyszy nam na każdym kroku, a sztuczna inteligencja odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu ludzkości. Oto nasz ranking 7 najlepszych produkcji o sztucznej inteligencji.

7. Upload

upload

Akcja serialu osadzona jest w niedalekiej przyszłości, w roku 2033. Technologia osiągnęła tak zaawansowany poziom, że umożliwia załadowanie świadomości umierających ludzi do wirtualnej rzeczywistości. Do takiego cyfrowego świata trafia Nathan (Robbie Amell) – przystojny programista, który uległ wypadkowi samochodowemu. Jednak cyfrowe życie pozagrobowe nie jest taką sielanką, jaką się wydaje. Prawda jest taka, że korporacja stojąca za tym technologicznym programem czerpie olbrzymie finansowe korzyści dzięki swoim „umarłym” użytkownikom. Jak to w życiu na Ziemi, tak i w tym życiu pozagrobowym, nic nie jest za darmo.

Dodatkowo serial serwuje również dawkę zagadkowości. Po trafieniu w wirtualne zaświaty Nathan ma pewne luki w pamięci dotyczące okoliczności swojej śmierci. Okazuje się, że część jego wspomnień została usunięta.

Upload to produkcja poruszająca kwestię technologii, coraz bardziej dominującej w naszym życiu. Mimo iż serial ten ma charakter raczej komediowy, wciągająca fabuła może wywołać wiele emocji. W serialu nie brakuje zwrotów akcji i wspomnianego już elementu tajemniczości. Upload dostępny jest na platformie Amazon Prime Video.

6. Mr. Robot

mr robot

Serial skupia się na postaci Elliota (Rami Malek) – błyskotliwego, młodego programisty, który pracuje w firmie zajmującej się cyber-bezpieczeństwem. Cierpiący na fobię społeczną Elliot, wykorzystuje swoje niesamowite zdolności hakerskie, by w ten sposób nawiązywać kontakty z ludźmi. Przełom w życiu bohatera następuje, gdy na jego drodze pojawia się tajemniczy Mr. Robot (Christian Slater) – człowiek stojący na czele tajemniczej grupy hakerów, która przeciwstawia się najbogatszym i usiłuje zainicjować światową rewolucję. Mr. Robot rekrutuje Elliota w swoje szeregi, dzięki czemu młody bohater staje się kluczową postacią w złożonej grze o globalną dominację, kiedy on i jego mroczni sojusznicy próbują obalić skorumpowaną korporację.

ZOBACZ TEŻ  Serialowa prasówka do drugiego śniadania [05.02.2018]

Mr. Robot dostępny jest na HBO GO.

5. Altered carbon

altered carbon 2
Źródło: Netflix

Altered carbon to produkcja oparta na cyberpunkowej powieści autorstwa Richarda K. Morgana. Akcja serialu rozgrywa się w dystopijnej, odległej o ponad 300 lat przyszłości. Zaawansowana technologia pozwala na cyfrowe przetworzenie wspomnień, jak i świadomości człowieka i przesyłanie ich do nowych ciał, umożliwiając w ten sposób nieśmiertelność.

Głównym bohaterem produkcji jest Takeshi Kovacs (Joel Kinnaman) – jedyny żołnierz ocalały z elitarnej jednostki międzygalaktycznej, która została rozbita podczas powstania przeciwko nowemu porządkowi. Jego umysł przez wieki był więziony w lodzie, do czasu aż długowieczny bogacz Laurens Bancroft (James Purefoy) składa mu propozycję ponownego życia. W nowym ciele Kovacs musi rozwiązać zagadkę zaskakującego morderstwa, by otrzymać wolność.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

4. Humans

humans n for nerds

Akcja produkcji toczy się w równoległej rzeczywistości, na przedmieściach Londynu. Każdy pragnie posiadać najnowszy gadżet, jakim jest Synth – wyposażony w sztuczną inteligencję robot, do złudzenia przypominający człowieka. Do domu Joe’ego (Tom Goodman-Hill) i jego rodziny trafia jeden z takich androidów, mający ułatwić życie domownikom. Joe nadaje robotowi imię Anita (Gemma Chan). Wydaje się, że za sprawą androida w domu Joe’ego zagościł ład i porządek, a także zadowolenie. Anita wzbudza zachwyt rodziny perfekcyjnie wypełniając swoje obowiązki.

Jednak w miarę upływu czasu okazuje się, że życie z robotem pociąga za sobą straszne konsekwencje, a granice między ludźmi i maszynami zaczynają się stopniowo rozmywać. Maszyny-androidy są wykorzystywane nie tylko jako pomoc domowa czy siła robocza w fabrykach, ale trafiają nawet do domów publicznych.

Serial ukazuje wpływ zaawansowanej technologii na życie ludzi, a także pokazuje do czego zdolny jest człowiek na swojej drodze do dominacji na świecie oraz jak daleko posunie się inteligentny robot, by sprzeciwić się nadużywaniu.

Humans jest do obejrzenia na Amazon Prime Video.

3. Lepsi niż my

aaaabvssxvwfwioxd4bf2ujukvguhvgtd zlvdzkrdrnh116p1c ntzu2pajrzihlrtmojr 4gb2f yjyipgn eu4h oitvn

Lepsi niż my to pierwszy oryginalny rosyjski serial Netflixa. Akcja produkcji ma miejsce w Moskwie, w niedalekiej przyszłości, gdzie humanoidalne roboty są na porządku dziennym. Aby zaspokoić potrzeby ludzi, roboty pełnią funkcję opiekunek do dzieci, osobistych kierowców, ochroniarzy, czy nawet kochanków. Opinia publiczna postrzega „boty” jako bezduszne maszyny, których funkcją jest służenie ludziom i wykonywanie przydzielonych im obowiązków – do czego właśnie zostały zaprogramowane. Poza ludzką kontrolą wiele androidów wykształciło zdolność myślenia, a nawet odczuwania empatii. Model robota najnowszej generacji o nazwie Arisa (Paulina Andreeva) dziwnym trafem ląduje w pewnej dysfunkcyjnej rodzinie . Tymczasem przeciwnicy robotów polują na androidy, masowo je niszcząc, a niekiedy zabijając nawet ich właścicieli.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze serialowe antologie

Serial Lepsi niż my możemy obejrzeć na platformie Netflix.

2. Czarne lustro

Black Mirror

Przyszłość. Ludzie borykają się z problemami wynikającymi z technologii i rozwoju cywilizacji. Każdy z odcinków serii to inna, odrębna historia, gdzie na tapecie jest współczesna technologiczna paranoja. Z upływem czasu technologia wkradła się we wszystkie aspekty życia człowieka, diametralnie je zmieniając. W posiadaniu każdego jest smartfon, monitor czy ekran plazmowy – tytułowe czarne lustro odzwierciedlające rzeczywistość XXI wieku.

Produkcja skupia się wokół zbiorowego niepokoju, jaki ludzie odczuwają wobec otaczającego współczesnego świata, w którym obserwujemy zmagania człowieka z rzeczywistością na wskroś przesiąkniętą technologią.

Serial Czarne lustro jest dostępny na platformie Netflix.

1. Westworld

seriale o sztucznej inteligencji

Mroczna opowieść, w której pierwsze skrzypce grają sztuczna inteligencja i ewolucja grzechu, a ludzki apetyt może być zaspokajany bez konsekwencji. Tytułowy Westworld to odizolowany, futurystyczny park rozrywki imitujący Dziki Zachód, za którego stworzenie odpowiada genialny naukowiec Robert Ford (Anthony Hopkins). Park zamieszkiwany jest przez wyposażone w sztuczną inteligencję boty, stworzone na podobieństwo człowieka. Przybywający do obiektu goście wydają krocie, by spełniać swoje najskrytsze fantazje.

Wraz z udoskonalaniem androidów, niektóre z maszyn zyskują świadomość. Stopniowo boty zaczynają zdawać sobie sprawę, że służą wyłącznie rozrywce i zaspokajaniu potrzeb człowieka. Odkrywają o sobie mroczną prawdę – nie są ludźmi, a ich wspomnienia, bliscy, historia – wszystko to nie jest prawdziwe, a zostało raptem stworzone na potrzeby projektu. Z początku androidy nie chcą zaakceptować prawdy o sobie, nie chcą w nią uwierzyć. Jednak później, kiedy w końcu brutalna rzeczywistość w nie uderza, zaprzeczenie zamienia się w chęć oswobodzenia się i zemsty.

Serial jest dostępny na HBO GO.

Najlepsze seriale o sztucznej inteligencji – podsumowanie

Sztuczna inteligencja to tematyka coraz bardziej obecna w filmach i serialach. Nic dziwnego. Trzeba iść z duchem czasu, a motyw prężnie rozwijającej się technologii jest zawsze aktualny. Kto wie, może przyszłość będzie wyglądać tak, jak przedstawiają to zaprezentowane seriale, gdzie technologia zdominowała życie ludzi. A jakie są Wasze ulubione seriale o sztucznej inteligencji?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *