Pępek świata (ang. The Middle) – amerykański serial komediowy, którego światowa premiera odbyła się 30 września 2009 r. na antenie ABC.

3 sierpnia 2017 roku stacja ABC potwierdziła zakończenie produkcji serialu po 9 sezonach. 

Akcja serialu Pępek Świata dzieje się w miasteczku Orson, znajdującym się w stanie Indiana i opowiada o typowej, amerykańskiej rodzinie zaliczającej się do niższej średniej klasy pod względem zamożności. Na perypetie, a zarazem elementy komediowe, składają się tu zmagania rodziny z szarą rzeczywistością; problemy finansowe; ciężko pracująca matka, mająca czasem wszystkiego dosyć (Patricia Heaton); najstarszy syn – futbolista, posiadający powodzenie wśród przyjaciół, ale swoim lenistwem przekraczający wszelkie normy; córka, która nie umie się odnaleźć w liceum; wiecznie zaczytany najmłodszy syn, zachowujący się jak kosmita oraz ojciec (Neil Flynn), próbujący to wszystko ogarnąć.

The Middle to serial, który nie wzbudzi w nas wybuchów śmiechu, ale wyluzuje, zrelaksuje. Dodatkowym plusem produkcji jest pokazywanie amerykańskich tradycji i kultury (Halloween, Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie etc.).