Star Wars (pl. Gwiezdne wojny) to amerykańska franczyza filmowa z gatunku space opera oparta na trylogii filmów stworzonej przez George’a Lucasa.

Franczyzę zapoczątkowano w 1977 roku premierą filmu Gwiezdne Wojny. W kolejnych latach LucasFilm wyprodukował dwa sequele – Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983). Wszystkie trzy filmy stanowią oryginalną trylogię Star Wars. W 2015 roku odbyła się premiera Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, który zapoczątkował nową trylogię sequeli. 

Seria stworzyła rozległą franczyzę – Star Wars Expanded Universe – poszerzoną o powieści, komiksy, seriale telewizyjne oraz gry komputerowe i wideo, co doprowadziło do znacznego rozwoju fikcyjnego uniwersum. 

Akcja Gwiezdnych Wojen została osadzona w odległej galaktyce; opowiada o walkach pomiędzy dobrymi wojownikami wolności a złą dyktaturą wojskową. 

Centralnym punktem opowieści jest Moc, mistyczne pole energii stworzone przez wszystkie żywe istoty w całej Galaktyce. Opanowanie Mocy może dać zarówno tym dobrym (Rycerze Jedi) jak i złym (Władcom Sithów) nadludzkie umiejętności, takie jak telepatia i telekineza.