Teoria Wielkiego Podrywu (org. The Big Bang Theory) to amerykański serial komediowy stworzony przez Chucka Lorre i Billa Prady’ego, którzy są także głównymi producentami razem z Stevenem Malaro. Oprócz tego cała trójka jest głównymi scenarzystami. Serial miał premierę 24 sierpnia 2007 roku na kanale CBS. W Polsce The Big Bang Theory jest emitowany przez kanał Comedy Central.

Leonard Hofstadter i Sheldon Cooper są genialnymi fizykami pracującymi w Cal Tech w Pasadenie w Kalifornii. Są kolegami w pracy, najlepszymi przyjaciółmi i współlokatorami. Ponadto zaprzyjaźnili się z inżynierem mechanikiem z Cal Tech, Howardem Wolowitzem i astrofizykiem Rajesh Koothrappali. Ta czwórka spędza czas pracując nad swoimi indywidualnymi projektami, grając w gry wideo, oglądając filmy science fiction lub czytając komiksy. Ponieważ są oni samozwańczymi nerdami, wszyscy mają bardzo małe lub wręcz znikome szczęście w relacjach z kobietami. Kiedy Penny, bardzo atrakcyjna kobieta i aspirująca aktorka z Omah, wprowadza się do mieszkania po drugiej stronie korytarza Leonard się w niej zakochuje. Jego nową życiową aspiracją jest, aby Penny została jego dziewczyną.Penny zaczyna dotrzymywać im towarzystwa Szybko zauważa, że życie z prawdziwymi geekami jest nie lada wyzwaniem. Zdrowy rozsądek dziewczyny w połączeniu z absolutnie antyspołecznymi zachowaniami naukowców prowadzi w serialu do szeregu przezabawnych sytuacji.

The Big Bang Theory – ciekawostka.

W serialu wystąpił geniusz – Sthephen Hawking. Fizyk pojawił się w 5. sezonie, w odcinku „The Hawking Excitation”. Wtedy Sheldon miał okazję zaprezentować swoją pracę człowiekowi, którego podziwiał najbardziej na świecie.