Bastion jest serialem opartym na powieści Stephena Kinga, zwanego niekiedy mistrzem grozy. Warto zaznaczyć, że książka ta jest przez wielu uważana za jego najwybitniejsze dzieło, tzw. opus magnum. Historię już raz zekranizowano, w 1994 roku, w efekcie czego powstał czteroodcinkowy miniserial. Jednak wersja, o której tu mowa, składa się z jednego 9-odcinkowego sezonu. Premiera pierwszego odcinka odbyła się w grudniu 2020 roku na platformie CBS All Access.

Śmiercionośna i niezwykle zaraźliwa, pandemiczna choroba zdziesiątkowała ludzkość, a nieliczni, którym udało się przetrwać, żyją w postapokaliptycznej rzeczywistości, naturalnie zrzeszając się w grupki. Finalnie na terenie Stanów Zjednoczonych tworzą się dwie przeciwstawne osady. Jedna, osiedlona w stanie Colorado, skupiona jest wokół postaci ponad wiekowej Abigail, której wizje dostrzegają ludzie w swoich snach, odczuwając bijące od niej dobro. Druga, panująca po drugiej stronie Gór Skalistych w Las Vegas w Nevadzie, skupia się wokół enigmatycznego Randalla Flagga, będącego uosobieniem zła. Ponadto obie postacie posiadają ponadprzeciętne zdolności i paranormalne moce.

W produkcji ukazali się między innymi James Marsden, Odessa Young, Whoopi Goldberg, Alexander Skarsgård i Owen Teague.

Opinie krytyków i internautów są podzielone, a sam Stephen King wydaje się być kontent z najnowszej ekranizacji jego powieści. Wokół produkcji pojawiły się również kontrowersje. Fundacja Ruderman Family, działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami, skrytykowała serial za obsadzenie w roli postaci niesłyszącej i niemej osobę bez niepełnosprawności.

Co ciekawe historia ma zmienione zakończenie, inne niż to znane fanom Kinga. Nowe zostało napisane specjalnie na potrzeby tej adaptacji przez samego Stephena.