Dwóch i pół jest amerykańskim sitcomem, który dzięki swojej lekkiej i jednocześnie wciągającej fabule stał się prawdziwym hitem, osiągając sukces komercyjny. Pierwszy odcinek został wyemitowany 22 września 2003 i do 2015 roku powstało aż 12 sezonów, łącznie składając się na 262 odcinki.

Serial początkowo opowiada o życiu braci Harperów Charliego (Charlie Sheen) i Alana (Jon Cryer) oraz syna Alana, Jake’a (Angus T. Jones). Charlie jest egoistycznym kawalerem, który prowadzi wyjątkowo hedonistyczny styl życia, otaczając się kobietami. Kiedy żona Alana, Judith (Marin Hinkle) postanawia się z nim rozwieść, mężczyzna wraz z synem wprowadzają się do domu Charliego. Poukładany i pedantyczny Alan wnosi spory zamęt do codziennych zwyczajów beztroskiego brata. Odcinki skupiają się głównie na relacjach między rodzeństwem, którzy posiadają zupełnie odmienne osobowości, co często prowadzi do komicznych sytuacji. Ważną postacią jest również Evelyn, rozwiązła matka braci, której postać była inspirowana realną mamą Chucka Lorre’a twórcy i producenta serialu.

Oprócz wyrazistych głównych bohaterów możemy oglądać barwne postacie drugiego i trzeciego planu. W serialu wystąpiło gościnnie również wiele gwiazd m.in. Megan Fox, Robert Wagner, Sean Penn, Steven Tyler czy Eddie Van Halen.