Najpopularniejsze seriale historyczne – 9 propozycji

Historia to świetne pole do popisu dla wszelkiego rodzaju twórców. Powstają zarówno książki historyczne, filmy, jak i seriale historyczne, w których w ciągu fabularnym poznajemy przeszłość naszych dziejów. Jak to w przypadku fabuły i ekranizacji wydarzeń, wszelkie zdarzenia warto jednak weryfikować, gdyż niektóre z nich mogą być dodane lub naciągane dla efektów artystycznych lub dramaturgicznych.

Seriale historyczne – 9 propozycji

Dynastia Tudorów – serial historyczny o Henryku VIII

seriale historyczne
Showtime

Dynastia Tudorów to historia panowania jednego z najbardziej znanych królów Anglii Henryka VIII Tudora. Czasy jego władzy to jeden z najbardziej opisanych momentów dziejów Anglii, to on poprzez liczne swoje romanse, żony i rozwody, sprzeciwił się papieżowi i ustanowił w Anglii – anglikanizm, stawiając siebie i przyszłych królów w funkcji nie tylko świeckiego władcy, ale również władcy kościoła. Król o niezbyt przyjemnej fizjonomii, zyskał nowe wcielenie, przystojnego władcy, w którego rolę wcielił się Jonathan Rhys-Meyers. Dynastia Tudorów niejako stworzyła nowe oblicze współczesnego serialu historycznego, gdzie przedstawiane wydarzenia historyczne zyskują współczesną dynamikę. Serial od Showtime i BBC to historia pełna seksu i przemocy, ale również wydarzenia, które faktycznie miały miejsce.

Rodzina Borgiów  – kontrowersyjna historia z Watykanu

seriale historyczne
Showtime

Seriale historyczne od Showtime są do siebie podobne, cechują je kontrowersyjne wydarzenia z historii. Rok po zakończeniu Dynastii Tudorów, powstał kolejny serial historyczny tejże stacji, który ponownie wziął pod warsztat kontrowersyjną sylwetkę z dziejów świata, czyli papieża Aleksandra VI. O rodzinie Borgiów mówi się, jako o pierwszej mafii w historii Włoch. Na pewno rodzina Borgiów w tenże sposób się zachowywała, zabijając przeciwników i biorąc władzę w swoje ręce. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że na czele tej rodziny stał sam papież Aleksander VI, który przede wszystkim rodziny mieć nie powinien, kochanek tym bardziej, wszystko to jednak posiadał, a dla utrzymania się rodziny u władzy potrafił zrobić bardzo wiele. W rolę Aleksandra VI wcielił się znakomity Jeremy Irons, co z pewnością przyciągnęło nie jedną osobę do obejrzenia tego serialu historycznego.

The Crown – serial historyczny o królowej Elżbiecie i jej rodzinie

seriale historyczne
Guees What

Seriale historyczne należą do najdroższych produkcji telewizyjnych, a na tej liście co najmniej 3 seriale historyczne należą do grona najdroższych seriali w historii telewizji. Na 10 odcinkowy pierwszy sezon The Crown wydano ponad 130 milionów dolarów i widać to na każdym kroku, w każdym wnętrzu i każdym kostiumie noszonym przez aktorów. Sama replika sukni ślubnej królowej Elżbiety, która była noszona jedynie przez 9 minut, kosztowała 37 tysięcy dolarów. No dobrze, ale The Crown nie zachwyca jedynie bogactwem, ale przede wszystkim fabułą, skupiającą się zarówno na problemach historycznych, jak i rodzinnych monarchii brytyjskiej. Dla fanów seriali historycznych pozycja do koniecznego obejrzenia, oczywiście jeśli jeszcze jej nie widzieli.

Wikingowie – początki inwazji Normanów na Europę

seriale historyczne
Gazeta Pomorska

Serial historyczny, który nie wystartował z ogromnym budżetem, w stacji History, chociaż twórcy starali się i tak oddawać jak najwięcej szczegółów w realiach ekspansywnych Normanów, co spowodowało sporą oglądalność i większe budżety na kolejne sezony, a zarazem bardziej spektakularne sceny batalistyczne. Serial skupia się na losach legendarnego Ragnara Lodbroka, a w późniejszych sezonach jego synów oraz ich podbojach terytorialnych. Serial historyczny od stacji History to produkcja starająca się bazować na normańskich legendach, ale twórcy dodają też wiele fikcyjnych wątków.

Rzym – między republiką a cesarstwem

seriale historyczne
WallDevil

Rzym od HBO, pomimo upływu 13 lat, nadal wygląda bardzo dobrze, a to wszystko dlatego, że każdy z powstałych 22 odcinków serialu historycznego pochłaniał około 10 milionów dolarów, co w końcu doprowadziło do jego zakończenia, po prostu stacja przestała mieć na niego pieniądze. Akcja serialu toczy się w czasach przed Chrystusem, kiedy rozpadała się Republika Rzymska a powstawało Cesarstwo. Głównymi bohaterami opowieści są legioniści – Lucjusz Vorenus oraz Tytus Pullo. Rzym, jak większości seriali historycznych mieszał fikcyjne wydarzenia z tymi historycznymi, dlatego mimo autentycznej realizacji, nie był w stu procentach zgodny z ówczesną rzeczywistością, co oczywiście nie sprawiło, że serial oglądało się mniej przyjemnie.

Spartacus – powstanie niewolników, ale przede wszystkim walki gladiatorów

seriale historyczne
Deadline

Serial historyczny o stylistyce 300, z hektolitrami przelanej krwi, olbrzymiej ilości wręcz przesadzonej przemocy, golizny i seksu. Serial Spartacus to produkcja, dzięki której mała telewizja kablowa Starz zaczęła być rozpoznawalna i nie do końca można nazwać go historycznym, głównie skupiał się na przykrościach życia gladiatorów i walkach. Dopiero w ostatnim z sezonów doszło do buntu niewolników, wywołanego przez Spartacusa. Formuła serialu jednak dosyć szybko się wyczerpała, powstał również miniserial osadzony w tym świecie, czyli Bogowie Areny.

Kompania Braci – działania armii amerykańskiej w Europie

seriale historyczne
Pinterest

Seriale historyczne o losach II wojny światowej to chyba pewna domena HBO. Kompania Braci pokazuje losy Kompanii E, 506, Spadochronowego Pułku Piechoty 101, Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonej, której działania miały miejsce na terenie Europy. Losy żołnierzy pokazywane są od początku, czyli szkolenia, poprzez lądowanie w Normandii i upadek Trzeciej Rzeszy. Serial opiera się na książce Stephena E. Ambrose’a o tym samym tytule i przedstawia wydarzenia ze wspomnień uczestników wojny, którzy w prologach serialu pojawiają się również osobiście. Kompania Braci to jeden z najdroższych seriali w historii telewizji i w niczym nie ustępuje nawet kinowym hitom, traktującym ten sam temat historyczny. Kompania Braci zdobyła uznanie zarówno krytyków i widzów, otrzymując Złotego Globa i nagrodę Emmy.

Pacyfik – losy II wojny światowej na Pacyfiku

seriale historyczne
Pinterest

Pacyfik to najdroższy serial, jeśli policzymy ilość przeznaczonego budżetu na jeden odcinek. Każdy z 10 odcinków miniserialu kosztował ok. 20 milionów dolarów. Opowiada historię trzech żołnierzy amerykańskiej Piechoty Morskiej, którzy walczą na wyspach Pacyfiku podczas II wojny światowej. Serial został wspaniale zrealizowany, możemy zobaczyć w nim takie wydarzenia z II wojny światowej jak Walki o Guadalcanal, Bitwę o przylądek Gloucester, Bitwę o Peleliu, Bitwę o Iwo Jimę o raz Bitwę o Okinawę. Scenariusz opiera się na źródłach książkowych – Helmet for My Pillow Roberta Leckiego oraz With the Old Breed Eugene’a B. Sledge’a.

Polskie seriale historyczne – Czas Honoru

seriale historyczne
TVP

W rankingu znalazło się również miejsce na polski akcent, czyli jeden z najlepszych polskich seriali historycznych – Czas Honoru. Opowiada historię żołnierzy należących do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej czy Delegatury Sił Zbrojnych, określanych powszechnie jako Cichociemni. Twórcy inspirowali się tu historiami polskich dywersantów, którzy zdobyli przeszkoleni w Anglii, aby powrócić do ojczyzny okupowanej przez nazistów i konspiracyjnie walczyć o wolność kraju. Sezony I, II, III toczą się w 1941 roku, sezon IV od kwietnia do czerwca 1944 roku, a sezon V i VI po zakończeniu II wojny światowej. Sezon VII zmienia nieco chronologię skupiając się na powstaniu warszawskim.

 

Komentarze (2)
  1. Grzegorz pisze

    Borgiowie przedstawieni jako renesansowi Corleonowie rządzą, podobnie Jeremy Irons w roli obłąkanego Rodriga Borgii 😉

  2. Grzegorz pisze

    Borgiowie przedstawieni jako renesansowi Corleonowie rządzą, podobnie Jeremy Irons w roli obłąkanego Rodriga Borgii 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.