w

Najpopularniejsze i najstraszniejsze seriale horrory – 7 propozycji

seriale horrory

Wampiry, wilkołaki, duchy, szaleni naukowcy, żywe trupy i inni potworni bohaterowie horrorów na stałe rozgościli się na małym ekranie. Popularność opowieści z dreszczykiem zdaje się sugerować, że widzowie rzeczywiście lubią się bać, kulić ze strachu i podskakiwać, gdy w kadrze pojawi się szczególnie paskudne monstrum. Poznajcie najlepsze seriale horrory, od których włos się na głowie jeży.

Seriale horrory – 7 propozycji

Z Archiwum X – serial horror z domieszką Sci-Fi

Archiwum X - seriale horror
Źródło: Truman Media Network

Seriale gatunku ‘horror’ bywają różnej jakości i nie wszystkie zdobywają taką popularność, jak ten z Agentem Mulderem i Agentką Scully. Archiwum X zaczyna przerażać już od muzyki z intro. Później robi się tylko straszniej. Agenci FBI, Fox Mulder i Dana Scully, zajmują się sprawami najdziwniejszymi, najbardziej zagadkowymi. Wspólnie próbują rozwikłać zagadki umykające racjonalnemu rozumowaniu. Stanowią wyjątkowo niedobrany duet – on wierzy w kosmitów i zjawiska nadprzyrodzone, ona jest sceptycznie nastawiona do badanych zdarzeń. Wraz z rozwojem fabuły Scully zaczyna wierzyć w istnienie rzeczy niewytłumaczalnych. Większość spraw badanych przez specjalną komórkę FBI zaświadcza o incydentach z UFO, występowaniu paranormalnych sił i zdolności. Serial łączący w sobie elementy horroru, science fiction i thrillera zyskał status kultowego, działając na wyobraźnię i wzbogacając nasze koszmary wizją uprowadzenia przez długopalce istoty z latającego talerza .

The Walking Dead – zombie apokalipsa

The Walking Dead horror
Źródło: Oddee

Popularność The Walking Dead przyczyniła się do tworzenia coraz liczniejszych produkcji – telewizyjnych i kinowych – wykorzystujących motywy zombistyczne. Akcja tego serialu horroru skupia się wokół grupy ludzi walczących o przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie. Ocalali szukają schronienia i uciekają przed hordami wygłodniałych żywych trupów. Muszą przy tym mierzyć się z realiami życia w skrajnie trudnej sytuacji, radząc sobie z rozpadem struktur społecznych i kontaktami międzyludzkimi. Ten postapokaliptyczny serial pokazuje, jak widmo śmiertelnego zagrożenia i pandemicznej katastrofy popycha jednostki do aktów porażającego okrucieństwa.

Ten serialowy horror jest tak popularny, że stacja AMC zamówiła kolejny spin off The Walking Dead. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Dom Grozy (Penny Dreadful) – literacki horror w telewizji

Penny Dreadful horror
Źródło: Baseball

Amerykańsko-brytyjska produkcja czerpie pełnymi garściami z tradycji literackiego horroru. W mrocznym, zamglonym XIX-wiecznym Londynie spotykają się Dracula, monstrum Frankensteina i Dorian Gray. Asystują im czarownice, wilkołak, nawiedzona spirytystka i szalony doktor. Bohaterowie łączą siły, by walczyć z siłami zła i odnaleźć zaginioną córkę sir Malcolma Murray’a. Twórcy tego serialu horroru zaserwowali widzom wyjątkowo smaczny (choć krwawy!) koktajl, zręcznie przeplatając wątki znane z opowieści budzących lęk.

Również ten serial horror zyskał sympatię widzów, dlatego powstał jego spin off Penny Dreadful: City of AngelsObsadę tej produkcji poznacie w naszym artykule.

American Horror Story – serialowy horror w eklektycznym i postnowoczesnym wydaniu

seriale horrory
Źródło: What’s on Netflix

American Horror Story wyprodukowano w formie antologii grozy. Każdy z sezonów przedstawia inną historię, niepowiązaną z dotychczasowymi. W pierwszym śledziliśmy losy mieszkańców nawiedzonego domu, w drugim przenieśliśmy się do szpitala psychiatrycznego. Trzeci sezon skupił się na członkiniach sabatu czarownic, a czwarty – na złożonej z dziwolągów trupie cyrkowej. Fabuła piątego rozwija się w nawiedzonym hotelu. Szósty ukazywał zmagania bohaterów prześladowanych przez duchy z kolonii Roanoke, siódmy zaś –  działalność sekty. Ten serial horror zgromadził przed ekranami wielomilionową publiczność, strasząc i szokując na najróżniejsze sposoby. Produkcja czerpie z bogatej popkulturowej tradycji horroru, w tym odsyła do przerażających miejskich legend. Co więcej, na szczególne wyróżnienie zasługuje kreacja aktorska Jessicy Lange, nagrodzonej Złotym Globem i Emmy.

[Aktualizacja] Przed nami 9. sezon tego horroru. Datę oraz szczegóły dotyczące premiery American Horror Story: 1984 poznacie tutaj.

Wirus 

seriale horrory
Źródło: Filmweb

Serial horror stworzony przez  Guillermo del Toro i Chucka Hogana prezentuje ciekawe podejście do opowieści o krwiopijcach. Jego akcja rozpoczyna się od lądowania samolotu i przeprowadzenia akcji ratunkowej. Przysłana na miejsce zdarzenia ekipa odkrywa, że wszyscy pasażerowie są martwi, a na pokładzie znajduje się trumna. Okazuje się, że cztery osoby jeszcze żyją. Badacze z Centrum Chorób Zakaźnych muszą zbadać przyczynę zagadkowych zgonów. Z kostnicy ginie dwieście ciał, a Nowemu Jorkowi zaczynają zagrażać straszliwe Strzygonie – żądne krwi istoty. Muzykę do serialu grozy skomponował Ramin Djawadi.

Strefa Mroku – kultowy serial horror

Strefa Mroku
Źródło: Ryannagata

Produkcja Roda Sterlinga to pozycja obowiązkowa w repertuarze wszystkich miłośników retro grozy. Serial stworzony pod koniec lat 50. wpisał się do kanonu amerykańskiej popkultury, a nawiązania do niego odnajdujemy w licznych filmach, piosenkach i komiksach. Autorami scenariuszy do rozmaitych epizodów Strefy Mroku byli między innymi Ray Bradbury, Charles Beaumont czy George R.R. Martin. Adaptowano także utwory Stephena Kinga, Arthura C. Clarke i Lewisa Padgetta.

Gęsia skórka – horror dla młodzieży

Gęsia Skórka
Źródło: Wikia

W naszym zestawieniu nie mogliśmy pominąć serialu, który w słodkich latach dzieciństwa spędzał nam sen z powiek. Gęsia skórka, czyli horror kierowany do młodocianych widzów, straszył maskami przywierającymi do twarzy, upiornymi lalkami, a nawet gąbką wypełzającą spod zlewu. Robił to wszystko z odpowiednią dozą humoru i niezwykłą pomysłowością. Do przeuroczych historii z dreszczykiem zawsze będziemy wracać z nostalgią.

Oto najlepsze seriale z gatunku horrorów według ekipy Serialowy.pl. Jeżeli jakiejś pozycji brakuje w naszym zestawieniu, zostawcie komentarz! 

Marcelina Kulig

Napisane przez Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

love 1

Love, sezon 2 – Ciemna strona miłości

altered carbon

Nieśmiertelność już do kupienia w Polsce – otwarcie pawilonu Altered Carbon