Źródło: Much

Najpopularniejsze i najstraszniejsze serialowe horrory – 7 propozycji

Wampiry, wilkołaki, duchy, szaleni naukowcy, żywe trupy i inni potworni bohaterowie horrorów na stałe rozgościli się na małym ekranie. Popularność opowieści z dreszczykiem zdaje się sugerować, że widzowie rzeczywiście lubią się bać, kulić ze strachu i podskakiwać, gdy w kadrze pojawi się szczególnie paskudne monsrtrum. Poznajcie seriale horrory, od których włos się na głowie jeży.

Seriale horrory – 7 propozycji

Z Archiwum X – serialowy horror z domieszką Sci-Fi

seriale horrory
Źródło: Truman Media Network

Seriale horrory bywają różnej jakości i nie wszystkie zdobywają taką popularność, jak ten z Agentem Mulderem i Agentką Scully. Z Archiwum X zaczyna przerażać już od muzyki z intro. Później robi się tylko straszniej. Agenci FBI, Fox Mulder i Dana Scully, zajmują się sprawami najdziwniejszymi, najbardziej zagadkowymi. Wspólnie próbują rozwikłać zagadki umykające racjonalnemu rozumowaniu. Stanowią wyjątkowo niedobrany duet – on wierzy w kosmitów i zjawiska nadprzyrodzone, ona jest sceptycznie nastawiona do badanych zdarzeń. Wraz z rozwojem fabuły Scully zaczyna wierzyć w istnienie rzeczy niewytłumaczalnych. Większość spraw badanych przez specjalną komórkę FBI zaświadcza o incydentach z UFO, występowaniu paranormalnych sił i zdolności. Serial łączący w sobie elementy horroru, science fiction i thrillera zyskał status kultowego, działając na wyobraźnię i wzbogacając nasze koszmary wizją uprowadzenia przez długopalce istoty z latającego talerza .

The Walking Dead – zombie apokalipsa

seriale horrory
Źródło: Oddee

Popularność The Walking Dead przyczyniła się do tworzenia coraz liczniejszych produkcji – telewizyjnych i kinowych – wykorzystujących motywy zombistyczne. Akcja serialu skupia się wokół grupy ludzi walczących o przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie. Ocalali szukają schronienia i uciekają przed hordami wygłodniałych żywych trupów. Muszą przy tym mierzyć się z realiami życia w skrajnie trudnej sytuacji, radząc sobie z rozpadem struktur społecznych i kontaktami międzyludzkimi. Postapokaliptyczny serial pokazuje, jak widmo śmiertelnego zagrożenia i pandemicznej katastrofy popycha jednostki do aktów porażającego okrucieństwa.

Dom Grozy (Penny Dreadful) – literacki horror w telewizji

seriale horrory
Źródło: Baseball

Amerykańsko-brytyjska produkcja czerpie pełnymi garściami z tradycji literackiego horroru. W mrocznym, zamglonym XIX-wiecznym Londynie spotykają się Dracula, monstrum Frankensteina i Dorian Gray. Asystują im czarownice, wilkołak, nawiedzona spirytystka i szalony doktor. Bohaterowie łączą siły, by walczyć z siłami zła i odnaleźć zaginioną córkę sir Malcolma Murray’a. Twórcy serialu zaserwowali widzom wyjątkowo smaczny (choć krwawy!) koktajl, zręcznie przeplatając wątki znane z opowieści budzących lęk.

American Horror Story – serialowy horror w eklektycznym i postnowoczesnym wydaniu

seriale horrory
Źródło: What’s on Netflix

American Horror Story wyprodukowano w formie antologii grozy. Każdy z sezonów przedstawia inną historię, niepowiązaną z dotychczasowymi. W pierwszym śledziliśmy losy mieszkańców nawiedzonego domu, w drugim przenieśliśmy się do szpitala psychiatrycznego. Trzeci sezon skupił się na członkiniach sabatu czarownic, a czwarty – na złożonej z dziwolągów trupie cyrkowej. Fabuła piątego rozwija się w nawiedzonym hotelu. Szósty ukazywał zmagania bohaterów prześladowanych przez duchy z kolonii Roanoke, siódmy zaś –  działalność sekty. Serial zgromadził przed ekranami wielomilionową publiczność, strasząc i szokując na najróżniejsze sposoby. Produkcja czerpie z bogatej popkulturowej tradycji horroru, w tym odsyła do przerażających miejskich legend. Co więcej, na szczególne wyróżnienie zasługuje kreacja aktorska Jessicy Lange, nagrodzonej Złotym Globem i Emmy.

Wirus 

seriale horrory
Źródło: Filmweb

Serial stworzony przez  Guillermo del Toro i Chucka Hogana prezentuje ciekawe podejście do opowieści o krwiopijcach. Jego akcja rozpoczyna się od lądowania samolotu i przeprowadzenia akcji ratunkowej. Przysłana na miejsce zdarzenia ekipa odkrywa, że wszyscy pasażerowie są martwi, a na pokładzie znajduje się trumna. Okazuje się, że cztery osoby jeszcze żyją. Badacze z Centrum Chorób Zakaźnych muszą zbadać przyczynę zagadkowych zgonów. Z kostnicy ginie dwieście ciał, a Nowemu Jorkowi zaczynają zagrażać straszliwe Strzygonie – żądne krwi istoty. Muzykę do serialu skomponował Ramin Djawadi.

Strefa Mroku – kultowy serial grozy

seriale horrory
Źródło: Ryannagata

Produkcja Roda Sterlinga to pozycja obowiązkowa w repertuarze wszystkich miłośników retro grozy. Serial stworzony pod koniec lat 50. wpisał się do kanonu amerykańskiej popkultury, a nawiązania do niego odnajdujemy w licznych filmach, piosenkach i komiksach. Autorami scenariuszy do rozmaitych epizodów Strefy Mroku byli między innymi Ray Bradbury, Charles Beaumont czy George R.R. Martin. Adaptowano także utwory Stephena Kinga, Arthura C. Clarke i Lewisa Padgetta.

Gęsia skórka – horror dla młodzieży

seriale horrory
Źródło: Wikia

W naszym zestawieniu nie mogliśmy pominąć serialu, który w słodkich latach dzieciństwa spędzał nam sen z powiek. Gęsia skórka, czyli horror kierowany do młodocianych widzów, straszył maskami przywierającymi do twarzy, upiornymi lalkami, a nawet gąbką wypełzającą spod zlewu. Robił to wszystko z odpowiednią dozą humoru i niezwykłą pomysłowością. Do przeuroczych historii z dreszczykiem zawsze będziemy wracać z nostalgią.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.