Najlepsze seriale o FBI – Top 6

5 lipca 2021 | Rankingi seriali, Rankingi seriali wg tematu, Seriale kryminały

j

Autor: Dominik Smyk

Nie tylko polscy widzowie uwielbiają oglądać seriale, którymi głównymi bohaterami są stróże prawa. W Ameryce szczególnie popularne są produkcję o FBI. W zestawieniu tym przedstawię więc 7 najlepszych według mnie produkcji opowiadających o pracy tych agentów. Zaprezentowane tu pozycje to w większości seriale proceduralne, w których to każdy odcinek opowiada inną historię, choć znajdą się też wyjątki.

Mindhunter (2017-)

z25086569ibg mindhunter 2

Jest to według mnie chyba najlepszy serial opowiadający o pracy FBI na tej liście. Akcja produkcji Netflixa rozgrywa się pod koniec lat 80 i opowiada o dwóch agentach , którzy to być może mogą odpowiadać za rozwój profilowania morderców. Jak na razie powstały tylko 2 sezony, choć opinie widzów i krytyków, każą sądzić, że mamy do czynienia z jedną z najlepszych produkcji oryginalnych platformy i powinna ona zostać kontynuowana.

Historia ta oparta jest nie tylko na na książce o tym samym tytule, ale także na prawdziwych wydarzeniach. Chodzi tu przede wszystkim o prawdziwych seryjnych morderców, których postacie są idealnie odwzorowane w serialu. Mimo tego, że nie ma tu wiele akcji, czy tez brakuje tu „rozlewu krwi”, to wzbudza on niezwykle podekscytowanie i trzyma widza w napięciu. Niektóre sceny przyprawiają o takie dreszcze, że trudno nawet złapać oddech.

Białe kołnierzyki (2009-2014)

white collar revival 2020

Neal Caffery (Matt Bomer) to jeden z najlepszych fałszerzy na świecie, któremu udaje się przez wiele lat uciekać stróżom prawa. Wreszcie jednemu z nich Peterowi Burke (Tim DeKay) udaję się go schwytać i przy okazji złożyć propozycję nie do odrzucenia. Przestępca uniknie kary, jeśli zgodzi się na współpracę i pomoże agentowi, a także FBI łapać podobnych do niego – nieuchwytnych kryminalistów.

Dalsza część fabuły zdaje się więc opierać na kluczowej dla tego serialu – mantrze, która głosi, że „potrzeba złodzieja, by złapać złodzieja”. Nie da się jednak ukryć, że współpraca byłego przestępcy z FBI nie będzie należała do najłatwiejszych. Przez ponad 5 lat emisji tej produkcji mieliśmy przyjemność obejrzeć 6 sezonów serialu, na który składało się 81 odcinków, z których to ostatni wyemitowany został w 2014 roku.

ZOBACZ TEŻ  Retromania: Seriale o latach 50. i 60.

Czarna Lista (2013-)

the blacklist 821 james spader megan boone 1 1014x570 1

Kryminał ten emitowany jest do tej pory, a nowe odcinki możemy oglądać w krótkich odstępach czasowych na platformie Netflix. Jest to, również zdecydowanie jeden z „inteligentniejszych” propozycji z tego zestawienia z niezwykle porywającą fabułą i ekscytującymi zwrotami akcji. Jednak większość zalet związanych jest z głównym bohaterem Raymondzie „Redzie” Reddingotonie (James Spader) – jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców.

Wcześniej był on oficerem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, ale nagle coś w jego życiu się zmieniło. Postanowił się zbuntować, a w krótkim czasie awansował na listę „najlepszych złoczyńców”. Pewnego dnia FBI udaje się go schwytać i złożyć propozycję współpracy. Red zgadza się pomóc schwytać dawnych „kolegów” pod dwoma warunkami – po pierwsze otrzyma on całkowity immunitet, po drugie współpracować będzie z nim nowa rekrutka FBI.

Zabójcze umysły (2005-2020)

FBI

Serial ten jest prawdopodobnie jednym z najdłużej emitowanych seriali kryminalnych w historii, a już na pewno w XXI wieku. Jego emisja została zakończona dopiero w ubiegłym roku, po aż 16 latach nieprzerwanego nadawania. Stwierdzić należy, jednak że jego ciągłe odnawianie było z pewnością w pełni zasłużone. Jeśli, zaś chodzi o samą budowę fabuły, to z propozycji na tej liście to właśnie ten serial przypomina najbardziej typowe polskie produkcje.

Chodzi tu przede wszystkim o to, że jest on proceduralem, którego każdy odcinek stanowi osobną, zamkniętą historie, bo np. jeśli chodzi o jakość nasze krajowe produkcje tego typu, nie mogą się równać z „Zabojczymi Umysłami”. Ciekawą rzeczą jest również to, że przedstawiona jest tu praca zespołu , na który w większości składają się osoby będące profilerami. Badają oni poprzednie zbrodnie, na podstawie których przewidują kolejny ruch mordercy, co ułatwia jego ujęcie.

Kości (2005-2017)

kosci bones 016

Produkcja ta na którą składało się 12 sezonów wyemitowanych w przeciągu 13 lat począwszy od 2005 roku odniosła duży sukces nie tylko w rodzimym kraju, ale też np. w Polsce. Największym plusem tego serialu jest to, że wniósł on coś czego wcześniej nie było, ponieważ główną bohaterką jest doktor Temperance Brenner (Emily Deschanel) – antropolog pracująca w zakładzie medycyny sądowej.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale Netflix Original – nasze top 25

Odzwierciedlane są tu również stosunki panujące pomiędzy osobami badającymi „kości”, a prowadzącymi śledztwo agentami FBI, których reprezentuje przede wszystkim Seeley Booth (David Boreanaz). Zwykle jest to współpraca, choć zdarza się, że zespół pracujący w laboratorium traktowany jest nieco przedmiotowo, i z góry przez FBI, które oczekuje natychmiastowych wyników.

Quantico (2015-2018)

quantico tv review abc

Serial ten był debiutem Priyanki Chopry – znanej hinduskiej aktorki w przemyśle amerykańskim. Jej bohaterka Alex Parrish – agentka FBI zostaje wmieszana w największy od 11 września spisek terrorystyczny. Pokazywane są również inni bohaterowie, którzy to większości są grupą rekrutów przechodzących szkolenie w bazie agentów. Łącznie wyprodukowano trzy sezony, w których to każdy z nich ma inny nadrzędny wątek.

Jeśli chodzi o pierwszy sezon to podzielony jest on na dwie osie czasowe, co było niezwykle sprytnym sposobem na przedstawienie akcji. Dzięki tym przeplatającym się historiom udało się stworzyć o wiele więcej tajemnic wokół postaci i poszczególnych wydarzeń. Serial ten mimo tego, że nie uzyskał on rewelacyjnych ocen widzów i krytyków, należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę to, że wiele produkcji kończy się na pilocie czy pierwszym sezonie.

Znacie te produkcje? Który z serialu opowiadających o pracy FBI jest waszym ulubionym? Podzielcie swoją opinią w komentarzach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram