Zabawne, ironiczne, bezpośrednie – 10 najlepszych seriali animowanych dla dorosłych

Seriali animowanych, błędnie nazywanych niekiedy kreskówkami czy bajkami, nie należy kojarzyć wyłącznie z infantylną rozrywką dla najmłodszych. Co więcej, niektóre z animacji w ogóle nie powinny być oglądane przez dzieci – są pełne nawiązań do popkultury, dojrzałych wątków, ironicznych dowcipów, a nawet wulgaryzmów. Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, wyróżniających się szczególnie błyskotliwym humorem i pomysłową fabułą.

 

BoJack Horseman

bojack horseman
źródło: Netflix

Oryginalna produkcja Netflixa z 5 sezonem w trakcie przygotowania. Serial przenosi nas do celebryckiego półświatka, krainy wielkich pieniędzy, zabawy i niespełnionych marzeń. Tytułowy bohater, epatujący bezpośrednim sposobem bycia, stara się poradzić sobie z przemijającą sławą i uzależnieniem od alkoholu. Mamy okazję przyglądać się życiu bardzo popularnych i bardzo bogatych ludzi, których nie oszczędzają codzienne problemy i wewnętrzne rozterki. Serial z ironicznym humorem krytykuje współczesną popkulturę i świat show-biznesu, ale potrafi też spuścić z tonu i zaserwować nam wnikliwą analizę psychologiczną bohaterów. Plus za genialny polski dubbing (głos BoJacka należy do Jakuba Wieczorka).

 

Simpsonowie

the simpsons
źródło: unilad

Produkcja, która we wrześniu rusza z 30 (!) sezonem, zyskała już miano kultowej i nadal utrzymuje się na szczycie popularności. Od ponad dwóch dekad śledzimy losy tytułowej, pięcioosobowej rodziny zamieszkującej miasteczko Springfield, której członkowie mają niezwykły dar do wpadania w kłopoty i popełniania głupstw. Serial kpi, parodiuje i wyśmiewa stereotypowy, amerykański styl życia, znane osobowości, celebrytów i postaci z filmów, ale potrafi też trafnie podsumować ukazane problemy dyskretnym morałem. Rodzina jest najważniejsza! Ponadto w każdym odcinku pojawia się gratka w postaci tzw. easter egg, czyli odniesienia do popkultury znanego tylko wtajemniczonym.

 

Pora na Przygodę

pora na przygodę
źródło: paste magazine

Z wierzchu jest to urocza opowieść o przyjaźni chłopca z antropomorficznym psem, żyjących w świecie wypełnionym magią, wspólnej walce z potworami i poszukiwaniem cennych artefaktów. Dorośli widzowie natomiast mogą delektować się wielowymiarową, starannie wykreowaną historią, umieszczoną w postapokaliptycznej rzeczywistości, prawdopodobnie zniszczonej przez wojnę nuklearną. Poszczególne odcinki łączą się ze sobą, tworząc spójną opowieść, poruszającą ważne i często aktualne problemy. Choć pomysłodawca Pory na Przygodę, Pendleton Ward, zrezygnował z tworzenia po napisaniu 5 sezonu, serial nie stracił na wartości i wciąż zaskakuje błyskotliwymi pomysłami, złożoną fabułą i wieloma mrocznymi akcentami, które stanowią prawdziwy smaczek dla dorosłej części widzów.

 

Rick i Morty

rick i morty
źródło: Netflix

Specyficzna, dla wielu widzów zupełnie niestrawna produkcja Justina Roilanda i Dana Harmona, pełna wulgaryzmów, prostackich dowcipów i absurdu. Do czerpania przyjemności z oglądania tego serialu zdecydowanie potrzeba ogromnej dawki dystansu i poczucia humoru. Rick i Morty to opowieść o podróżach przez alternatywne wymiary i odległe galaktyki, eksperymentach naukowych i walce z kosmitami. Wciągając się w przygody skrajnie nieodpowiedzialnego, obdarzonego geniuszem naukowca i jego naiwnego wnuka można zachwycić się kunsztownie wykreowanym uniwersum oraz niesamowitą spójnością wątków.

 

Futurama

futurama
źródło: metro.co.uk

Serial znany głównie z postaci pojawiających się w memach i słynnego twórcy, Matta Groeninga, autora Simpsonów. Jego fabuła stanowi futurystyczną wizję świata i zawiera wiele odnośników do literatury fantasy oraz kina. Przedstawia perypetie Fry’a, prostego dostawcy pizzy, który zupełnie przypadkowo hibernuje się w komorze kriogenicznej i zostaje odmrożony 1000 lat później. Błyskotliwe i odrobinę sarkastyczne poczucie humoru bohaterów czyni serial idealnym do oglądania z grupką przyjaciół, przy popcornie albo kubku herbaty.

 

Nie ma jak w rodzinie

f is for family
źródło: Netflix

Fabuła serialu (F is for family) została umieszczona w latach 70. i opisuje losy mieszkającej na przedmieściach, przeciętnej rodziny z klasy średniej. Autor produkcji, Bill Burr, przy tworzeniu inspirował się wspomnieniami z własnego dzieciństwa. Nie, nie jest to kolejna słodka historia o idealnej rodzinie. Serial odważnie uderza w rasizm, szowinizm, problemy gospodarcze, mity i popularne stereotypy, szokuje wulgarnością oraz wyzywającym humorem. Śmiech i dowcip miesza się jednak z głęboką refleksją nad funkcjonowaniem rodziny w konserwatywnym społeczeństwie. Dwa sezony można pochłonąć w kilka wieczorów, ale uwaga – serial pozostawia ochotę na więcej. Trzecia seria już dawno została zapowiedziana, lecz data premiery pozostaje na ten moment nieznana. Czekamy z niecierpliwością!

 

Pozostałe propozycje:

 

Głowa rodziny

family guy
źródło: indiewire

 

South Park

south park
źródło: neosite

 

Bobby kontra wapniaki

king of the hill
źródło: variety

 

Beavis i Butt-head

beavis i butt-head
źródło: slash film

Dodaj komentarz

avatar