Przepis na seriale sensacyjne z lat 80. i 90.

j
}

Data: 11 sierpnia 2018

a

Kategorie: Publikacje / Newsy

W latach 80. i 90. seriale sensacyjne nie powstawały w takiej liczbie jak obecnie. Może dlatego właśnie niemal każdy z nich trafiał na ekrany na dłuższy czas i zyskiwał sporo grono fanów. I choć dziś produkcje z minionych dekad nazywa się kultowymi, to wcale nie były one tak wspaniałe, jak często nam się wydaje. Większość z nich opierała się praktycznie na tym samym wzorze. I choć sam czuję do nich sentyment i uwielbiam oglądać je na nowo, to muszę im trochę „nawtykać”. Na podstawie tego, co wówczas emitowano, postaram się stworzyć przepis na idealny serial sensacyjny z tamtych lat.

 

Weteran to podstawa!

Czy to w latach 80. czy 90., wiele seriali skupiało się na weteranach wojennych. Najlepsi byli ci, którzy walczyli w Wietnamie. Tu jako pierwszy przykład można wskazać Drużynę A. Mamy w niej aż czterech byłych żołnierzy. O ich przeszłości dowiadujemy się już z intra, gdzie widzimy naszych bohaterów w mundurach, gdy wysiadają ze śmigłowca, a lektor mówi nam o ich dziejach. Jednak nie tylko ci najemnicy mają związek z armią. W 1980 roku na ekranach po raz pierwszy pojawił się bowiem serial Magnum, P.I. z Tomem Selleckiem w roli głównej. Podobnie jak najemnicy pod dowództwem pułkownika Hannibala Smitha, również Magnum służył w Wietnamie. Swój udział w tejże wojnie miał także James Crockett, czyli jeden z pary detektywów w serialu Policjanci z Miami. Jeszcze Wam mało? Żołnierzem był też Michael Knight, a więc kierowca słynnego K.I.T.T.-a w Nieustraszonym oraz bohaterowie takich seriali jak Grom w raju czy Riptide.

Magnum

Źródło: Baldmove

Hawaje to idealne miejsce

Jeśli już chcemy kręcić seriale w latach 80. czy 90., to dobrze umiejscowić je na Hawajach czy w innym gorącym miejscu, pełnym piasku, wody i opalonych ciał. Tu po raz kolejny można podać za przykład serial Magnum P.I., ale oczywiście nie tylko. Przez trzy z pięciu sezonów, w stanie ze stolicą w Honolulu gościli także Jake Styles i J.L. McCabe znani bardziej jako Gliniarz i prokurator. Grający pierwszego z nich Joe Penny miał okazję zwiedzić to piękne miejsce w USA także za sprawą serialu Riptide. Jeśli chodzi o inne słoneczne miejsca, to na Florydzie toczy się akcja serialu Żar tropików, plaż Kalifornii strzeże Słoneczny patrol, a w Miami odwiedzić możemy wspomnianych już Policjantów z Miami. Po raz kolejny nie należy zapominać też o Hulku Hoganie i Gromie w raju.

ar tropików

Źródło: Amazon

Cassanova zawsze się przyda

Przystojni i łamiący kobiece serca. Zmieniający partnerki niemalże co odcinek. Takich bohaterów nam potrzeba! Oto kolejna rzecz pojawiająca się w serialach sensacyjnych lat 80. i 90. Thomas Magnum czy Michael Knight to powtarzające się przykłady. Jednak podrywacz potrzebny był też w drużynach. Stało się tak w przypadku Tempeltona „Buźki” Pecka z Drużyny A czy Jake’a Stylesa z Gliniarza i prokuratora. Z Cassanovy chętnie korzystały także seriale komediowe jak chociażby Pełna chata, która miała wujka Jesse’a, czy Przyjaciele i słynny Joey Tribbiani. Nawet Ostry dyżur posiadł swojego lowelasa w postaci doktora Douga Rossa. A choć może mniej przystojny niż wszyscy pozostali, to równie uwodzicielski był przecież też Rene Artois z ‘Allo ‘Allo!

Buźka

Źródło: Pinterest

Niewinnego zawsze szkoda…

Bardzo modne w latach 80. i 90. stało się to, by bohater serialu był o coś niesłusznie podejrzewany, oskarżony, a czasem nawet i skazany. Dobrze wiemy, co spotkało Drużynę A. Reno Raines, czyli słynny Renegat, ścigany był za zabójstwo na policjancie, którego nie popełnił. Sporego pecha i wyrok dożywocia miała na sobie także tytułowa Nikita. Więcej szczęścia zyskał Nick Slaughter z Żaru tropików. Został on „jedynie” zwolniony z policji. Niezbyt lubiano też Foxa Muldera w Z Archiwum X i dlatego kontrolować jego działania musiała Dana Scully.

Renegat

Źródło: fdb

Supertajny projekt supertajnej organizacji

Częstym motywem seriali z minionych lat były także tajemnicze organizacje, które za pomocą gadżetów i najemników walczyły ze złem. Kolejny raz można tu wskazać na Nieustraszonego, gdzie Michael Knight dostał nową tożsamość i gadający wóz. Super samochodem mogli się pochwalić również policjanci ze specjalnej jednostki w serialu Viper. Ale nie tylko auta służyły do walki z przestępcami. Właściciel firmy lotniczej Santini Air stworzył niezwykły helikopter znany jako Airwolf. Jesse Mache dostał z kolei w Ulicznym jastrzębiu nowoczesny motocykl. Specjalnego sprzętu nie potrzebował natomiast MacGyver. Wszystko potrafił przecież zrobić sam. Ale z innymi bohaterami łączy go fakt, że i on pracował dla tajnej organizacji. Również Mulder i Scully, choć działali dla FBI, to ich wydział był owiany tajemnicą. Swoją agencję ochroniarską, o której też nie wszystko wiedzieliśmy, prowadziła Pamela Anderson, a raczej Vallery Irons w serialu V.I.P.

knight rider reboot

Źródło: Digitaltrends

Dobry zwyczaj – nie zabijaj!

Wspólną cechą naszych seriali było także to, że ich bohaterowie niezbyt chętnie zabijali. Wspominana wielokrotnie Drużyna A miała karabiny, armaty i granaty, a mimo to nikt w serialu nie ginął. Nawet krew nie lała się zbyt często. Po broń nie sięgał też nasz genialny MacGyver. Zamiast zabijać, z półobrotu kopać wolał Cordel Walker w Strażniku Teksasu. W innych serialach zdarzało się, że pojawił się trup, ale były to raczej sporadyczne przypadki. Jeśli już ktoś ginął, to głównie po to, by później rozwiązać sprawę jego śmierci. Najczęściej pistoletu używał chyba Jake Styles.

seriale sensacyjne

Źródło: Telemagazyn

Bez saksofonu ani rusz

Na koniec potrzebujemy jeszcze odpowiedniego, chwytliwego i zapadającego w pamięć intro. Tu nawet nie muszę podawać konkretnych tytułów. Każda czołówka była niemal identyczna. Mieliśmy urywki z różnych odcinków serialu i stopklatkę oraz podpis przy aktorach grających główne role. Bardzo często postaci chętnie przełamywały „czwartą ścianę”, aby uśmiechnąć się do nas czy mrugnąć. Pod niemal każdym z występujących aktorów pojawiał się też napis informujący o tym, kogo konkretnie gra. Jeśli chodzi o zakończenia, to w nich mieliśmy zatrzymane sceny z danego odcinka. Muzyka była świetna i większość z utworów rozpoznajemy do dziś. A co najważniejsze – w serialach z lat 80. i w wielu tych z lat 90. pojawiał się dźwięk saksofonu. Chociażby przez chwilę, ale obowiązkowo musieliśmy go usłyszeć.

seriale sensacyjne

Źródło: Pinterest

I oto mamy gotowy opis serialu sensacyjnego z lat 80. i 90. Weteran wojny w Wietnamie, przystojny łamacz kobiecych serc, zostaje niesłusznie posądzony o coś, czego nie zrobił. Wraz z przyjacielem przedostaje się do tajnej organizacji na Hawajach, w której będzie walczył z przestępczością. Otrzymuje nowoczesne gadżety do łapania kryminalistów. Żadnego z przeciwników jednak nie zabije. Teraz musimy dodać nieco humoru, wybuchów i scen walki. Potrzebujemy też zatrudnić saksofonistę, który zagra dla nas utwór do czołówki i gotowe! Hit gwarantowany.

ZOBACZ TEŻ  Stranger Things jako dodatek do gry Dead by Daylight!

Seriale sensacyjne z lat 80. i 90.

A jakie są Twoje ulubione seriale sensacyjne z tamtych czasów?

 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Piotr Markiewicz

Nerd, geek i pedagog w jednym. Dziecko lat 90. Kocha Tolkiena, Warcrafta, RPG i fantastykę. Wewnętrznie czuje się elfem.