Żelazna rocznica. Mija 10 lat od premiery pierwszego odcinka serialu HBO Gra o tron

}

Data: 20 kwietnia 2021

a

Kategorie: Newsy

10 lat temu, w trzeci poniedziałek kwietnia – dokładnie 18 kwietnia 2011 roku – na polskiej antenie HBO wyemitowany został pierwszy odcinek kultowego dziś serialu Gra o tron. Na przestrzeni ostatniej dekady ta bijąca rekordy oglądalności produkcja zyskała status najpopularniejszego i jednego z najbardziej wyróżnianych seriali w historii. Wszystkie sezony Gry o tron dostępne są tylko w HBO GO.

Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka faktów i ciekawostek:

  1. Wszystkie osiem sezonów Gry o tron otrzymało szereg nagród i nominacji, w tym 160 nominacji do nagrody Emmy, z czego zdobyło aż 59 statuetek, a także 8 nominacji do Złotych Globów i jedną statuetkę.
  2. Najczęściej wyróżnianą kreacją aktorską była rola Tyriona Lannistera, w którą wcielił się Peter Dinklage. Otrzymał za nią m.in. Złoty Glob i 4 statuetki Emmy, a nominowany był do tej nagrody za występ w każdym sezonie; wyróżniono go także kilkudziesięcioma innymi nominacjami do różnych nagród. Aktor początkowo nie chciał zgodzić się na udział w projekcie ze względu na gatunek serialu, który mu nie odpowiadał.
  3. Produkcja tego jednego serialu, składającego się z 73 odcinków, zajęła ponad 8,5 miliona godzin pracy, w trakcie których wykorzystano ponad 57.300 rekwizytów, stworzono ponad 43.250 efektów specjalnych i ponad 7.280 kostiumów. Sceny kręcono na ponad 430 planach, na który pracowało ponad 2.000 osób i zagrało ponad 700 aktorów.
  4. Zdjęcia do Gry o tron kręcone były w dziesięciu krajach – w Irlandii Północnej, Irlandii, Maroku, na Malcie, w Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji.
  5. Jeden z aktorów, Ian Whyte, wcielił się w aż pięciu różnych bohaterów w serialu. Wystąpił w roli: białego wędrowca (sezony 1 i 2), Gregore’a Clegane’a (sezon 3), olbrzyma Dongo (sezony 3 i 4), Wun Wuna (sezony 5 i 6) oraz bezimiennego olbrzyma, którego finalnie zabija Lyanna Mormont (sezony 7 i 8).
  6. Kit Harrington (Jon Snow) nie miał zwyczaju zapoznawania się ze scenariuszami kolejnych sezonów Gry o tron przed pierwszym wspólnym czytaniem z pozostałą częścią obsady, przez co zdarzało mu się wzruszać i płakać w trakcie czytania.
  7. Aż do swojej ekranowej śmierci, Kristian Nairn (Hodor) przez cały serial nosił na plecach Isaaca Hempsteada Wrighta (Bran Stark). Chociaż zdjęcia do pierwszego sezonu rozpoczęły się, gdy młody aktor miał zaledwie 9 lat, dla Nairna największym wyzwaniem okazała się nie tyle rosnąca z czasem waga młodego kolegi, co fakt, że Isaac w kółko nucił mu do ucha piosenki z animacji Spongebob.
  8. Na planie zdjęciowym krążyła plotka, że gdy ktoś z głównej obsady miał pożegnać się z serialem, zapraszany był przez producentów, Davida Benioffa i D. B. Weissa, na kolację. Aktorzy żartowali, że wystarczy nie przyjmować tego zaproszenia, żeby jego postać dalej żyła.
  9. Podczas kręcenia pierwszego sezonu serialu w Belfaście Jason Momoa (Khal Drogo), nieprzyzwyczajony jeszcze pod koniec dnia zdjęciowego do zmywania swojego makijażu filmowego, pojawił się w jednym z pubów w eyelinerze, wzbudzając tym kilka niewybrednych komentarzy.
  10. W ciągu wszystkich sezonów w na planie serialu pojawiło się gościnnie wielu muzyków, w tym m.in. Ed Sheeran, członkowie zespołu Mastodon – Brann Dailor, Bill Kelliher i Brent Hinds, perkusista Coldplay – Will Champion, członkowie zespołu Sigur Ros – Jónsi, Georg Hólm – Ágúst Ævar Gunnarsson, Chris Stapleton, wokalista Snow Patrol – Gary Lightbody czy zespół Of Monsters and Men (Nanna Bryndís Hilmarsdóttir, Ragnar Þórhallsson, Brynjar Leifsson, Kristján Páll Kristjánsson i Arnar Rósenkranz Hilmarsson).
ZOBACZ TEŻ  Ramin Djawadi skomponuje muzykę do House of the Dragon

Na fanów produkcji, którzy chcieliby poznać więcej zakulisowych historii, a także wspomnień aktorów z czasów kręcenia poszczególnych sezonów, w serwisie HBO GO czeka dwuczęściowy program Gra o tron: Spotkanie z członkami ekipy – prowadzenie Conan O’Brien. To zarejestrowane z udziałem publiczności na żywo specjalne spotkanie w Belfaście z obsadą serialu, którego gospodarzem był zdobywca nagrody Emmy Conan O’Brien. W programie udział wzięli m.in. Kit Harrington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Peter Dinklage, Sean Bean, Jason Momoa czy Mark Addy oraz wielu innych artystów.

jason momoa khal drogo
fot. hbo

Źródło: informacja prasowa za HBO

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.