Wieści z Kattegat, czyli co zobaczymy w 5. sezonie „Wikingów”?

j

Autor: Ula Zywer

}

Data: 19 października 2017

a

Kategorie: Newsy

Opowiadający o grupie brutalnych Norwegów serial „Wikingowie” zaskarbił sobie względy wielu widzów na całym świecie. Urokowi naturalistycznych scen ulegli również Polacy, którzy – podobnie jak reszta świata – czekają na kontynuację opowieści o potomkach słynnego wikińskiego wodza, Ragnara Lothbroka. Premiera pierwszego odcinka nowego sezonu już 29 listopada. Czekając na nią zastanawiamy się, co wydarzy się w Kattegat?

Ktoś zwycięży, ktoś polegnie

W serialu „Wikingowie” krwi nigdy nie brakowało. W pierwszych sezonach na wikińskich toporach czerwieniła się głównie krew Saksończyków, których udało się znaleźć poległemu już Ragnarowi (Travis Fimmel). Tym razem jednak wiking stanie przeciwko wikingowi, a ziemia w Kattegat zadrży.

Scenarzyści przygotowali na 5. sezon historię wojny domowej. Wikingowie będą atakować swoich północnych braci, nawiązywać nowe sojusze, zapominać o wcześniejszych waśniach i ważyć własne dobro. Kto zwróci się przeciwko komu?

Zmiana frontu?

Oglądając krótki trailer, zapowiadający cały sezon, można wysnuć wiele wniosków na temat nowych sojuszów i zerwanych więzi. Relacje między wikingami nie raz okazywały się inne, niż wydawało się widzom. Mimo to nie sposób nie zwrócić uwagi na zachowanie niektórych bohaterów.

Ubbe (Jordan Patrick Smith), najstarszy syn Ragnara i księżniczki Aslaug (Alyssa Sutherland), zdaje się zakopać topór wojenny, który dzierżył w kierunku Lagerthy (Katheryn Winnick). Wszystko wskazuje na to, że stanie po stronie zabójczyni swojej matki.

Co zaś się tyczy króla Haralda (Peter Franzen), niegdyś zachwyconego poczynaniami Rangara, przyłączy się on do nieposkromionego Ivara (Alex Høgh Andersen). Najmłodszy potomek Ragnara Lothbroka i Aslaug będzie kierował się chęcią pomszczenia obojga rodziców. Poprowadzi więc swoje oddziały przeciwko Lagercie i przeciwko królowi Egbertowi (Linus Roache).

ZOBACZ TEŻ  The Falcon and the Winter Soldier – zobaczcie nową zapowiedź serialu Disney +

Trudno jest określić, po czyjej stronie opowie się jedna z najbardziej dynamicznych postaci serialu, Floki (Gustaf Skarsgård), który po śmierci swojej ukochanej Helgi (Maude Hirst) zagubił się nieco w swoim świecie.

Niełatwo jest też (na podstawie drugiej części 4. sezonu serialu i traileru) ocenić intencje Hvitserka (Marco Ilsø). O jego intencjach dowiemy się prawdopodobnie 29 października, włączając kanał History.

Wielkie ambicje wielkich braci

Ivar zapowiada nie tylko zemstę na Lagercie i odwet na saksońskim władcy – odgraża się, że zostanie królem całej Norwegii. Aby jego plan się powiódł, Lagertha rzeczywiście musiałaby polec.

Fani serialu zadają sobie pytanie, czy władczyni norweskich ziem będzie mogła szukać pomocy u swojego jedynego syna, Björna (Alexander Ludwig). Żelaznoboki ma bowiem eksplorować część Imperium Rzymskiego i – jak zapowiedział mu to wieszcz – „pływać po morzu bez fal”.

Kogo zobaczymy na ekranie

Jeszcze z końcem sezonu 4. swoją obecność na planie serialu zasygnalizował Jonatan Rhys Meyers, wcielający się w rolę saksońskiego biskupa Heahmunda. Trailer z kolei zdradza nam możliwość bezpośredniego starcia między nim a Ivarem.

W nowym sezonie „Wikingów” zobaczymy też dorosłych już synów Judith (Jennie Jacques), żony księcia Aethelwulfa (Moe Dunford).

Ci, którzy bacznie obserwują poczynania aktorów grających w „Wikingach” i śledzą ich konta w mediach społecznościowych, mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Fani serialowego Rollo mogą snuć domysły, że marginalizowana w poprzednim sezonie postać nie pojawi się więcej w „Wikingach”. Clive Standen, odgrywający rolę brata Ragnara, zaangażował się w produkcję serialu „Uprowadzona”, w którym odgrywa główną rolę. Czy wystarczy mu czasu, aby grać wspaniałego Rollo choćby epizodycznie? Przekonamy się niebawem. Tymczasem zachęcamy do zobaczenia oficjalnej zapowiedzi piątego sezonu „Wikingów”.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O autorze

Ula Zywer

Pochłania seriale wszelkiego rodzaju, ale najbardziej lubuje się w komediowych. Fanka dobrych soundtracków, zarówno serialowych, jak i filmowych. Szczególnie ceni sobie produkcje z nieoczywistym zakończeniem.