Nowy serial dokumentalny HBO Szóstka z Nebraski – premiera już dziś w HBO Max

}

Data: 21 czerwca 2022

a

Kategorie: Newsy

Nowy serial dokumentalny HBO Szóstka z Nebraski analizuje mechanizmy działania ludzkiej pamięci w kontekście morderstwa, do którego doszło w 1985 roku w mieście Beatrice w stanie Nebraska. Pierwszy odcinek jest już dostępny w HBO Max.

Serial dokumentalny Szóstka z Nebraski jest zapisem bardzo nietypowej i psychologicznie złożonej sprawy sześciu osób, które w 1985 roku zostały skazane za morderstwo 68-letniej Helen Wilson z miasta Beatrice w stanie Nebraska. Pomimo że pięcioro z sześciorga oskarżonych początkowo przyznało się do winy, „Szóstka z Nebraski” jak ich nazwano, została uniewinniona w 2009 roku, kiedy ponownie przebadano materiał DNA. Decyzja sądu podzieliła społeczność prowincjonalnego miasta i wzburzyła krewnych Helen Wilson. Serial HBO przedstawia chronologiczny zapis wydarzeń – od morderstwa, przez prowadzone dochodzenie, proces, uniewinnienie oraz dwie sprawy cywilne. Nieoczekiwane zwroty w śledztwie sprawiają, że prawda staje się coraz mniej oczywista, a niewiarygodna historia, którą poznajemy, skłania nas do refleksji nad wiarygodnością zeznań i wspomnień świadków w sprawach karnych.

Serial dokumentalny Szóstka z Nebraski analizuje także fenomen „odzyskanych wspomnień”, który często sprawia, że podejrzani składają fałszywe, obciążające ich zeznania i przybliża widzom niekonwencjonalne metody wykorzystywane przez policję. Jego twórcy próbują odtworzyć sposób myślenia oskarżonych, z których kilkoro było emocjonalne i psychicznie podatnych na psychologiczne sugestie i podkreślają jednocześnie, że śledczy oraz eksperci ds. kryminalistyki popełnili wiele błędów podczas dochodzenia i zabezpieczania śladów, co utwierdziło członków ławy przysięgłych w przekonaniu o winie oskarżonych. Dodatkowo, wyrok skazujący idealnie wpisał się w nastroje mieszkańców prowincjonalnego miasta, którzy oczekiwali, że sprawa zostanie szybko rozwiązania, a sprawcy przykładnie ukarani.

szostka z nebraski 5

Ponad 35 lat później społeczność Beatrice w dalszym ciągu boryka się z emocjonalnymi konsekwencjami brutalnej zbrodni i boleśnie odczuwa finansowe reperkusje głośnego śledztwa. Szóstce z Nebraski, którzy odsiedzieli łącznie 70 lat w więzieniu, przyznano 28 milionów odszkodowania, co sprawia, że młodsze pokolenie mieszkańców płaci wyższe podatki w nadal podzielonym mieście, gdzie pomimo upływu lat sprawa wywołuje w członkach lokalnej społeczności gorące emocje. Pomimo przytłaczających dowodów, które wskazują jednoznacznie na niewinność oskarżonych, wielu mieszkańców nadal wierzy, że popełnili oni morderstwo. W tym gronie jest nawet jedna z sądzonych kiedyś kobiet, która twierdzi, że pamięta ze szczegółami, jaką rolę odegrała w popełnieniu zbrodni.

ZOBACZ TEŻ  Rozmowy z przyjaciółmi - serialowa ekranizacja debiutanckiej powieści Sally Rooney

Reżyserka dokumentu chce uwolnić miasto od traumy i namawia lokalną grupę teatralną, żeby przygotowała i wystawiła dla miejscowej publiczności przedstawienie oparte na aktach sprawy, sprawozdaniach śledczych i nagraniach z prowadzonych przez detektywów przesłuchań. W rolach policjantów, psychologa, rodziny ofiary i sześciu oskarżonych wystąpili lokalni aktorzy. Pomimo oporu mieszkańców miasteczka i otrzymywanych przez aktorów pogróżek, grupa odtworzyła wydarzenia, które przywołują bolesne wspomnienia, ale są jednocześnie dla lokalnej społeczności i członków rodziny Helen Wilson wyzwalającym doświadczeniem umożliwiającym im rozliczenie się z przeszłością.

szostka z nebraski 4

W serialu dokumentalnym HBO Szóstka z Nebraski zobaczymy nieemitowane nigdy wcześniej nagrania archiwalne, w tym materiały filmowe zarejestrowane podczas dochodzenia, zapisy policyjnych przesłuchań członków rodziny zamordowanej Helen Wilson i sześciorga oskarżonych. Usłyszymy też relacje detektywów, byłych prokuratorów hrabstwa, śledczych, opinie adwokatów specjalizujących się w sprawach karnych i cywilnych, poznamy stanowisko byłego prokuratora generalnego stanu Nebraska oraz mieszkańców miasta Beatrice.

Reżyserka Nanfu Wang przypomina nam sprawę morderstwa sprzed lat, która jest przyczynkiem do analizy błędów wpisanych w policyjne i sądowe procedury. Niezwykła historia zbrodni skłania nas do refleksji nad naturą prawdy, podatnością prawdziwych i odzyskanych wspomnień na manipulację oraz obciążeniem, jakim są dla nas wszystkich błędne wyroki sądowe.

Pierwszy odcinek od dzisiaj jest już dostępny w HBO Max. Kolejne odcinki dodawane będą co tydzień, we wtorki. Serial liczy 6 odcinków.

Źródło: informacja prasowa

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.