Jak daleko sięgają ręce Kremla? Szokujący serial ”Truciciele z Salisbury” od dziś na Viaplay

}

Data: 7 grudnia 2022

a

Kategorie: Newsy

Spokojne miasteczko Salisbury znajdujące się w południowej Anglii z dnia na dzień znajduje się na ustach całego świata. To właśnie tam dochodzi do jednego z najgłośniejszych zamachów ostatnich lat. Serial Truciciele z Salisbury opowiada o szokującej sprawie podwójnego agenta wywiadu Siergieja Skripala, którego wraz z córką w 2018 roku otruto nowiczokiem – wysoce trującą substancją, stworzoną w ZSRR podczas Zimnej Wojny.

Skripal był wrogiem Kremla, dlatego zamach na jego życie był jednym z najgłośniejszych wydarzeń i był powodem jednego z największych kryzysów dyplomatycznych ostatnich lat. Fabuła jest umiejscowiona w samym sercu zdarzeń pokazując napięcia i emocje, jakie pojawiały się w publicznej dyskusji. Czteroodcinkowa produkcja od dziś jest dostępna na platformie streamingowej Viaplay.

Serial rozpoczyna się w momencie, kiedy po raz pierwszy od czasów II wojny światowej wykryto użycie bojowego środka chemicznego na terenie Europy. Gdy w marcu 2018 roku tajemniczy mężczyzna, wraz z córką, zostali odnalezieni w parku w pobliżu jeziora, nikt nie podejrzewał, że to wydarzenie odbije się szerokim echem w całym kraju. Oboje nieprzytomni, w stanie krytycznym zostali przewiezieni do szpitala, gdzie przez długi czas przebywali w śpiączce. Pierwsza wybudziła się córka mężczyzny Julija, która od razu spytała o to, czy jej ojciec żyje. Wyniki analizy chemicznej wskazały, że oboje zostali otruci jedną z najgroźniejszych substancji bojowych, jakie stworzono w Związku Sowieckim na początku lat 70. Zamach był wycelowany w Siergieja Skripala, byłego agenta GRU, który w latach 1990. i na początku XXI wieku pracował dla brytyjskiego wywiadu. Całe Salisbury, gdzie mieszkał Skripal zostało poddane odkażeniu, w którym pomagały zarówno policja, jak i wojsko.

Siergiej Skripal był oficerem wojskowego wywiadu Rosji i podwójnym agentem brytyjskich służb, który w związku z działaniami na rzecz obcego państwa został skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Jego prawnicy bezskutecznie odwoływali się od wyroku, aż do momentu, gdy w 2010 roku został wymieniony za dziesięciu rosyjskich agentów zatrzymanych w Stanach Zjednoczonych. Po opuszczeniu kraju mężczyzna zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W nowym miejscu odwiedzała go również córka, Julija. Rosyjskie służby znane są z niezwykłej brutalności wobec swoich byłych agentów, z których wielu zostało zamordowanych. Skripalowi jako zdrajcy – zdaniem Kremla – należała się śmierć. Sposób wykonania egzekucji miał na celu rozłożenie procesu w czasie i uniknięcie odpowiedzialności.

ZOBACZ TEŻ  Lionsgate realizuje prequel Johna Wicka – w jednej z głównych ról Mel Gibson

Brytyjski rząd rozpoczął wnikliwe badania tych wydarzeń. Gdy coraz więcej przesłanek wskazywało na udział rosyjskich służb, a na jaw wyszło miejsce, w którym najprawdopodobniej wytworzono truciznę, rosyjskie tajne służby zostały oskarżone o próbę zamachu. Kreml wszystkiemu zaprzeczył. Napięcie pomiędzy obu krajami eskalowało, a jednym z jego efektów było wydalenie z Wielkiej Brytanii rosyjskich dyplomatów. Tym tropem poszło również 28 innych państw, w wyniku czego wydalono z nich łącznie 153 przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

Wszystko wskazywało na to, że historia z zatruciem nowiczokiem dobiegła końca. Jednak 30 czerwca 2018 roku służby wykryły podobne objawy u osób niepowiązanych z rosyjskim wywiadem. Charlie Rowley znalazł butelkę perfum, którą podarował Dawn Sturgess. Kobieta straciła przytomność zaraz po spryskaniu nadgarstka, a kilka dni później zmarła. Szczegółowe śledztwo i relacja mężczyzny, który uszedł z życiem wskazują, że nie było to celowe działanie, a jedynie wypadek, spowodowany sposobem pozbycia się trucizny po zamachu na Skripala 5 września 2018 r. zidentyfikowano dwóch obywateli Rosji winnych serii otruć w Wielkiej Brytanii. Mężczyźni byli powiązani z FSB.

W rolach głównych zobaczymy zdobywczynię nagrody IFTA – Anne Marie Duff, Rafe Spalla, Marka Addy’ego i MyAnnę Buring. Reżyserią zajął się Saul Dibb, a za scenariusz odpowiadają Adam Patterson i Declan Lawn.

Serial Truciciele z Salisbury wiernie podąża tropem śledztwa prowadzonego w sprawie otrucia Skripala i jego córki, a jednocześnie pokazuje w jaki sposób nieudany zamach może pogrążyć relacje pomiędzy państwami.

Źródło: informacja prasowa

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.