Epidemia: Wielka zaraza w Londynie – nowa, dokumentalna seria na kanale Polsat Viasat History

}

Data: 27 lutego 2021

a

Kategorie: Newsy

W marcu kanał Polsat Viasat History zaprasza na trzyodcinkowy program dokumentalny Epidemia: Wielka zaraza w Londynie. W programie troje ekspertów, lekarz Xand van Tulleken, archeolożka Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant badają pandemię, która zabiła 100 tysięcy osób w Londynie, co stanowiło 25 procent ówczesnych mieszkańców miasta, i kolejne 100 tysięcy na pozostałych obszarach Anglii. Wielka Zaraza w Londynie trwała od 1665 do 1666 roku i była ostatnią poważną epidemią dżumy w Anglii.

W 1. odcinku omówione zostaną początki zarazy i jej rozwój od pierwszych przypadków wiosną roku 1665. Eksperci staną oko w oko z bakterią „yersinia pestis”, która wywołała dżumę i odkryją nowe interesujące badania na temat możliwych winowajców odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się choroby. Przyjrzą się także życiu ubogich, którzy byli najbardziej narażeni na zachorowanie i przy użyciu najnowszych technik odkryją, jak wyglądały objawy choroby.

epidemia wielka zaraza w londynie 02

W 2. odcinku widzowie dowiedzą się, w jaki sposób utrzymanie dystansu między ludźmi oraz izolacja wpływały na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby oraz jak duże różnice można było zaobserwować w liczbie zakażeń między bogatymi i biednymi mieszkańcami Londynu. Eksperci ujawniają również doniesienia o ucieczce lekarzy, którzy pozostawiali pielęgniarki same do opieki nad chorymi. W odcinku przedstawionych zostanie także kilka interesujących faktów na temat okrytej złą sławą maski z charakterystycznym dziobem noszonej przez lekarzy w owym czasie.

W 3. i ostatniej części, widzowie poznają straszliwą tragedię rodzinną i opowieść o bohaterskiej wiosce, która postanowiła odciąć się od świata, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazy. Eksperci porównają XVII-wieczne metody dezynfekcji z tymi, które stosujemy dzisiaj i dokonają zaskakującego odkrycia. Okaże się, że ówczesne metody leczenia chorób pozostawiały naprawdę wiele do życzenia.

epidemia wielka zaraza w londynie 03

Premiera trzyodcinkowego programu dokumentalnego Epidemia: Wielka zaraza
w Londynie 7 marca o 21:00
na kanale Polsat Viasat History.

Źródło: news za Polsat Viasat History

ZOBACZ TEŻ  BrzydUla – wielki powrót! Zobaczcie zapowiedź!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.