Dama i Dale – nowy serial dokumentalny braci Duplass o zuchwałym oszustwie w przemyśle motoryzacyjnym

}

Data: 1 lutego 2021

a

Kategorie: Newsy

Serial dokumentalny Dama i Dale to historia o rodzinie i tożsamości, której bohaterką jest odważna, ale też wyrachowana innowatorka, niezwykle wytrwała kobieta i kochająca matka. Producentami serialu są zdobywcy nagrody Emmy Mark i Jay Duplass.

Czteroodcinkowy serial dokumentalny Dama i Dale przedstawia niezwykłą historię życia Elizabeth Carmichael, pewnej siebie bizneswoman, która zdobyła rozgłos podczas kryzysu paliwowego w latach 70. promując oszczędny trójkołowy samochód Dale. W czasach, kiedy na drogach królowały wielkie amerykańskie samochody, Liz chciała wprowadzić na rynek futurystyczny pojazd, który miał palić niecały galon na 70 mil. Intensywna promocja sprawiła, że życiorysem Liz zaczęła interesować się opinia publiczna i media, które odkryły wiele tajemnic, zaczęły poddawać w wątpliwość wiarygodność zastosowanej w trójkołowcu technologii i prześwietlać burzliwą przeszłość Carmichael.

dama i dale serial dokumentalny hbo 2

Twórcy dokumentu Dama i Dale zastosowali pomysłowy i przykuwający uwagę zabieg – połączyli materiały archiwalne z kolażami ze zdjęć oraz animowanymi sekwencjami, żeby zilustrować doświadczenia Carmichael, a zarejestrowane nagrania zostały przez nich zestawione z wywiadami, aby zapewnić godną oprawę historii Carmichael i wpisać ją w szerszy kontekst historii doświadczeń osób trans.

O życiu Liz Carmichael oraz licznych śledztwach dotyczących jej przeszłości i tożsamości płciowej opowiadają jej córka Candi Michael, syn Michael Michael, wnuczka Jeri Burchard, Dick Carlson, reporter lokalnej stacji telewizyjnej, Pete Noyes, producent wiadomości sieci KABC, Charles Richard Barrett, szwagier Liz oraz prawnicy, prokuratorzy i pracownicy spółki 20th Century Motor Car Company. Historyczka Susan Stryker, specjalistka ds. studiów gender i medioznawczyni Sandy Stone oraz obrończyni w sprawach karnych Mia Yamamoto nakreślają historyczne i prawne tło prezentowanej historii.

dama i dale serial dokumentalny hbo

Dama i Dale to fascynujące studium niedoskonałej transkobiety, która wyznaczała nowe trendy, przedsiębiorczej bizneswoman i troskliwej matki, której ambicje i niezachwiany optymizm musiał zmierzyć się z powszechną transfobią i sprowokował medialną nagonkę. Interpretacja jej życia nie jest jednoznaczna. Liz Carmichael wyprzedzała swoją epokę i była zmuszona żyć we wrogo nastawionym do niej świecie. Zapamiętamy ją jako odważną bohaterkę, ofiarę uprzedzeń, symbol niezrównanej przedsiębiorczości i woli przetrwania. 

ZOBACZ TEŻ  Jason Momoa: z serialu Gra o tron do produkcji See

Serial dokumentalny Dama i Dale został wyreżyserowany przez Nicka Cammilleriego i Zackary’ego Druckera.

Pierwsze dwa odcinki dostępne są od dzisiaj, 1 lutego, w HBO GO. Premiera kolejnych co tydzień, w poniedziałki. Serial liczy 4 odcinki.

Źródło: HBO

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.