3. sezon serialu Eli Roth: Historia horroru od dziś na kanale AMC

}

Data: 11 listopada 2021

a

Kategorie: Newsy

Najnowszy sezon kontynuuje mrożącą krew w żyłach podróż w głąb tego, co nas bawi i przeraża w horrorach – zarówno w klasykach gatunku, jak i tych mniej znanych tytułach. Nowe odcinki zmierzą się z takimi tematami jak sequele (te całkiem udane), infekcje i choroby, zdolności parapsychiczne, szaleni naukowcy, horror post-apokaliptyczny i ten, rozgrywający się w czasie świąt okolicznościowych.

Mistrz horroru Eli Roth, który jest także producentem wykonawczym serii, powraca jako prowadzący, a wraz z nim cała plejada rozmówców, m.in. Cate Blanchett, Margaret Cho, Jeffrey Combs, Jamie Lee Curtis, Geena Davis, Lex Scott Davis, Robert Englund, Vanessa Hudgens, Elliott Knight, David Koechner, Christopher Landon, Meat Loaf, Greg Nicotero, Jonah Ray, Giovanni Ribisi, Jessica Rothe, Madeleine Stowe, Quentin Tarantino, Jennifer Tilly, Edgar Wright, Rob Zombie, i wielu innych. 

Seria Eli Roth: Historia horroru powraca na antenę AMC z 3. sezonem już dziś, w czwartek 11 listopada o 22:00.

hoh eli 0009 d rt
fot. amc

OPISY ODCINKÓW

Sequels (That Don’t Suck) – Premiera 11 listopada o 22:00 na AMC

Wiadomo, że gdy przy tytule pojawia się rzymska lub arabska cyfra, to lepiej być ostrożnym! Ale jeśli to prawda, to dlaczego sequele są tak popularne? Nie robiono by ich, gdyby ludzie nie chcieli ich oglądać. Być może chcemy ponownie zanurzyć się w mrocznych światach, które nas jednocześnie przeraziły i zafascynowały za pierwszym razem… albo pragniemy jeszcze raz zobaczyć w akcji bohaterów, z którymi się zżyliśmy. Jest jeszcze jeden powód, o którym rzadko się mówi: czasami sequele są równie dobre, a nawet lepsze od oryginałów. Mogą wykorzystać sprawdzone rozwiązania i zmienić je w coś świeżego i zwariowanego, jak anarchiczny anty-sequel Gremliny 2 Joego Dantego; lub użyć mocnego konceptu i umiejscowić go w aktualnej sytuacji społecznej, jak zrobiono w filmie Pierwsza noc oczyszczenia Gerarda McMurraya.

Misją 1. odcinka jest zmiana reputacji tej najbardziej złośliwej kategorii filmowej, jaką są sequele. W końcu to, że nie byłeś pierwszy, nie oznacza, że nie możesz być najlepszy. W programie powrócimy między innymi do takich hitów jak: Koszmar z ulicy Wiązów III: Wojownicy snów, Psychoza II, Pierwsza noc oczyszczenia, Narzeczona laleczki Chucky, Krzyk 2 oraz Gremliny 2.

Infections – Premiera 18 listopada o 22:00 na AMC 

Widzów z ostatnich dwóch lat podzielić można na tych, którzy oglądali filmy o chorobach zakaźnych, i tych, którzy tego nie robili. Fani horrorów zazwyczaj zaliczają się do tej pierwszej kategorii, upatrując w tym gatunku sposobu na uwolnienie się od swoich największych lęków (jest źle, ale mogło być gorzej – wystarczy spojrzeć, co stało się z Gwyneth Paltrow w filmie Contagion-Epidemia strachu), jak i metody na przygotowanie się do koszmarnych doświadczeń w prawdziwym życiu.

Ten odcinek obejmuje spektrum przerażających scenariuszy opowiadających o różnego rodzaju infekcjach, począwszy od filmów opartych na rzeczywistości (Epidemia, Contagion – epidemia strachu i 12 małp), przez dzieła przedstawiające surrealistyczne plagi (Dreszcze, WściekłośćMaska Czerwonego Moru) i przerażające epidemie zombie ([REC] oraz Pontypool), na filmach opowiadających o patogenach pochodzących z kosmosu kończąc (Tajemnica Andromedy i Kolor z przestworzy).

ZOBACZ TEŻ  Szkoła dla elity - Netflix potwierdza 2. sezon

Każdy z nas ma głęboko zakorzeniony strach przed infekcjami. Ale jak pokazują wyżej wymienione filmy i prawdziwe życie, ludzka zdolność przetrwania jest równie silna.

Physics – Premiera 25 listopada o 22:00 na AMC 

Jakie są minusy posiadania zdolności parapsychicznych? Czytanie w myślach lub poruszanie przedmiotami bez użycia mięśni to przecież bardzo przyjemna fantazja. Ale co by się stało, gdyby te moce pokazały ci rzeczy, których nie chciałbyś widzieć? Co, jeśli ludzie chcieliby wykorzystać twój dar do własnych, złowrogich celów? Co gorsza: co by się stało, gdyby ktoś posiadający zdolności parapsychiczne obrócił swoje moce przeciwko tobie?

Filmy o medium uderzają w ego ludzkiego gatunku – osoby z parapsychicznymi zdolnościami wzniosły się na szczyt dzięki swoim potężnym, wielowarstwowym mózgom – ale potrafią one również wykorzystywać grunty, na których my, zwykli ludzie, czujemy się niepewnie. O poznaniu i wolnej woli wiemy bardzo niewiele, lecz musimy zdać sobie sprawę, że od radykalnych zmian osobowości i psychotycznych zachowań dzieli nas jedynie guz mózgu. Strach przed złą stroną mocy parapsychicznych to obawa przed naszymi własnymi niespokojnymi umysłami.

W tym odcinku prezentujemy szeroki wachlarz filmów o tematyce parapsychicznej, nakręconych przez twórców z najwyższej półki, w tym: Skanerzy i Martwa strefa Davida Cronenberga, porywająca adaptacja Doktor sen Stephena Kinga w reżyserii Mike’a Flanagana, Furia Briana DePalmy, Dar Sama Raimiego, Przerażacze Petera Jacksona oraz horrorowo-komediowe arcydzieło Tima Burtona Sok z żuka.

Apocalyptic Horror – Premiera  2 grudnia o 22:00 na AMC 

Im wyżej się wznoszą, tym większy jest ich upadek. A jeśli chodzi o naszą cywilizację, współczesny świat jest tak wielki i tak zaludniony jak nigdy dotąd, więc kiedy nadejdzie jego koniec, będzie on z pewnością spektakularny. Po upadku Imperium Rzymskiego nastąpiło około tysiąca lat ciężkich czasów dla ludzkości. Upadek naszej cywilizacji będzie więc prawdopodobnie jeszcze bardziej traumatyczny i zatrważający.

Jednak, jak pokazuje nasza historia i potwierdzają horrory, ludzie mogą przetrwać prawie wszystko, włączając w to wojny światowe, globalne plagi, masowe głody i, być może, apokalipsę zombie. Nie ma wątpliwości co do tego, że przetrwają fani horrorów, którzy zdążyli przyswoić sobie lekcje płynące z takich spektakli o końcu świata jak World War ZZombie expressZombielandWojna światów, Jestem legendąCzłowiek OmegaCloverfield Lane 10To już jest koniec oraz Inwazja łowców ciał.

Holiday Horror – Premiera 9 grudnia o 22:00 na AMC 

Zaczęło się od Czarnych Świąt. Przełomowy slasher Boba Clarka podjął szokujący wówczas pomysł umiejscowienia krwawej łaźni w czasie świąt Bożego Narodzenia, oferując mroczny kontrast dla radości okresu Świąt. Halloween pojawił się kilka lat później, a jego sukces zapoczątkował wysyp horrorów o tematyce różnych świąt okolicznościowych. Pomysł ten wciąż udaje się co około dekadę, modyfikowany na potrzeby nowych pokoleń widzów.

ZOBACZ TEŻ  Cień i kość – Netflix podał datę premier tego serialu fantasy

Powstaje pytanie, dlaczego filmy o takiej tematyce są aż tak popularne? Po części dlatego, że horror jest „niegrzecznym chłopcem” kina, który zawsze szuka sposobów, by przekroczyć granice i obalić święte krowy. Twórcy horrorów tylko czekają, by sceniczną krwią oblać magiczną biel świąt. Jest jeszcze jeden istotny powód powstawania takich filmów: każdy z nas wie, że święta to czas, kiedy spotykamy się z rodziną, a to czasem radosne, a czasem bolesne doświadczenie. Dla niektórych przemoc w świątecznych filmach slasherowych to tak naprawdę oddanie głosu tym wszystkim pretensjom i złośliwościom, które kumulują się przy rodzinnym stole, a bardzo często nie zostają wypowiedziane na głos. Dla innych, szokujące zestawienie dnia świętowania z okrutnymi scenami morderstw i rzezi jest tylko kolejnym elementem mrożącej krew w żyłach zabawy.

Ten odcinek przedstawia próbkę świątecznego chaosu w wersji deluxe, w tym Czarne ŚwiętaKrampus. Duch ŚwiątCicha noc, śmierci nocTerror w pociąguMoja krwawa walentynkaPrima aprilis, Śmierć nadejdzie dziś i przebojowy sequel Halloween z 2018 roku z ponownym udziałem Jamie Lee Curtis. 

Mad Scientists– Premiera  16 grudnia o 22:00 na AMC 

Pogoń za wiedzą może czasem prowadzić nas ciemnymi, nieznanymi ścieżkami. Nasze pragnienie zrozumienia działania wszechświata sprawiło, że przenieśliśmy się z jaskiń do miast, z pustyni na Księżyc. Ma ono też niestety negatywne skutki: spowodowało choroby naszych ciał i naszej planety, dało nam broń masowego rażenia i państwa policyjne, a nie tak dawno stworzyło też zdradliwe narzędzie w postaci Internetu, który całkowicie zakłócił sposób, w jaki żyjemy i jak myślimy.

Uzasadniony strach, że dokonania naukowe ludzkości uwolnią jeszcze potężniejsze siły, których nie będziemy mogli lub chcieli kontrolować, jest jednym z ulubionych tematów poruszanych w horrorach. Strach ten uosabia postać szalonego naukowca, który zazwyczaj jest albo amoralnym i egomaniakalnym złoczyńcą, albo szlachetnym badaczem, którego ostatecznie gubi niepohamowana żądza wiedzy. Analogicznie do filmowych potworów, szaleni naukowcy również odwołują się do naszej zbuntowanej natury. Na każdego niezrównoważonego doktora Frankensteina przypada lubieżny doktor Frank-N-Furter, który z radością rzuca wyzwanie granicom posłusznego społeczeństwa.

Przedstawiamy: wiele wcieleń FrankensteinaNiewidzialnego człowieka oraz Dr. Jekylla i Pana Hyde’a, a także Ex MachinęOczy bez twarzyOdrażającego Dr. Phibes’aOdmienne stany świadomości The Rocky Horror Picture Show.

Źródło: informacja prasowa

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.