Lustrzany labirynt – rozrywka, wobec której nie da się być obojętnym

}

Data: 12 grudnia 2022

a

Kategorie: Inne

W gabinecie pełnym lustrzanych odbić nieraz poczujesz wątpliwość, percepcyjne zdolności zmysłów zaczną płatać ci figle, a przestrzeń wypełniona niezliczoną ilością luster stanie się wyzwaniem. Pokonanie jej okaże się jednak bardzo emocjonującą zabawą, niezależnie od tego, czy masz 10 czy 40 lat. 

Lustrzany labirynt — rozrywka dla całej rodziny

Labirynt lustrzany to jedna z najstarszych rozrywek pojawiających się w parkach rozrywki. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy uświadomiono sobie w US, że podróż przez gabinet wypełniony lustrami to świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Percepcyjne zdolności zmysłów zostają tutaj wystawione na poważną próbę. Mnóstwo wrażeń zapewnia już sama przestrzeń, kolejne odbicia pojawiające się przy jej pokonywaniu. Wrażeń często dopełnia jednak niebanalna scenografia, nastrojowa muzyka, a przede wszystkim wyzwanie, by w jak najkrótszym czasie pokonać ten labirynt i znaleźć z niego wyjście. Nie jest to jednak proste zadanie, labirynt wypełniają bowiem lustra, ale i ślepe zaułki, w które trudno nie trafić. Decydując się na wejście do lustrzanego labiryntu, podejmujesz niemałe wyzwanie, które przynosi jednak sporo dobrej zabawy. Taką rozrywkę znajdziesz między innymi w jednym z najsłynniejszych polskich parków rozrywki, czyli Mandori: https://mandoria.com/skarbiec/

Kiedy masz wątpliwość: percepcyjne zdolności zmysłów do płatania nam figli

Lustrzany labirynt to prawdziwe wyzwanie dla ludzkiej percepcji. Hasło znajdź wyjście, nabiera tutaj zupełnie nowego znaczenia. Cała zabawa polega oczywiście na tym, aby pokonać labirynt w jak najkrótszym czasie, chodzi jednak także o to, aby podczas poszukiwania wyjścia nie dać się zwieść własnym zmysłom, co nie jest proste. Seria korytarzy wypełnionych lustrami tworzącymi całą serię odbić, zmieniającymi proporcje, zaburzającymi poczucie orientacji przestrzennej pokonać trzeba bardzo uważnie. W labiryncie nieraz trafisz na ślepy zaułek, z którego nie ma wyjścia. Pojawi się pewnie także wątpliwość, jak w ogóle wyjście stąd jest możliwe. Pamiętaj jednak, że lustrzany labirynt zawsze można opuścić, wyjście często jest znacznie bliżej, niż myślisz, żeby je odnaleźć, musisz jednak zawalczyć nieco z własnymi zmysłami i przekonać je, żeby nie do końca poddawały się temu, co widzą, słyszą i czują. Tutaj wszystko działa na twoją niekorzyść: lustra, muzyka, wystrój. Jeśli jedna pokonasz gabinet, poziom satysfakcji będzie naprawdę wysoki. 

ZOBACZ TEŻ  Seriale w świecie klocków LEGO®?

Doskonała zabawa i emocjonujący szlak

Lustrzany labirynt to jedna z chętniej wybieranych rozrywek w parkach rodzinnych. Dzieciom dwa razy nie trzeba proponować tej rozrywki. Plusem labiryntu jest także to, że jest on odpowiednio przygotowany zarówno dla najmłodszych zwiedzających, jak i starszych dzieci, a nawet dorosłych. Dzięki temu w labiryncie każdy znajdzie rozrywkę, wyzwanie i trochę adrenaliny. Każdy choć raz poczuje wątpliwość, czy będzie w stanie samodzielnie znaleźć wyjście i opuścić labirynt. 

Decydując się na wizytę w parku rozrywki, warto pomyśleć o odwiedzeniu tej właśnie atrakcji, ponieważ ma ona naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim gwarantuje emocjonującą rozrywkę, odpowiednią ilość adrenaliny i endorfin. Po drugie, jej dopasowanie do różnych grup wiekowych zachęca do wspólnego przeżycia tej wyprawy, co potęguje dobre wrażenia. Po trzecie, rozrywka ta jest bardzo angażująca. Nie ma szans, aby przejść obok niej obojętnie. Labirynt w końcu trzeba jakość pokonać, a nie da się tego zrobić, nie walcząc z własnymi myślami, nie przyglądając się odbiciom w lustrze, nie uruchamiając własnej kreatywności. 

Dla dzieci, jak i dorosłych wizyta w lustrzanym labiryncie oznacza walkę z własnymi zmysłami, sprawne rozpoznawanie, gdzie ukryte jest wyjście, próbę omijania ślepych zaułków i sprawne przedzieranie się przez kolejne korytarze. Nie jest to jednak zadanie proste. Poza tym nie da się ukryć, że złudzenia optyczne przyciągają wzrok i zmuszają do zatrzymania. 

W przypadku młodszych dzieci lustrzany gabinet to wyzwanie i śmieszne odbicia, o których pochodzeniu można zacząć z nimi rozmawiać. Im starsze dziecko, tym dyskusja o optycznych oszustwach może pójść dalej. 

Lustrzany labirynt: nauka podczas zabawy 

Lustrzany labirynt to przede wszystkim świetna zabawa. Kto jednak powiedział, że podczas zabawy nie można się uczyć. Przede wszystkim kontroli nad własnymi reakcjami, podejrzliwości także w stosunku do tego, co widzi się na własne oczy. Labirynt wypełniony lustrami zarówno dziecko, jak i dorosłego może tego nauczyć, a z pewnością o tym boleśnie przypomnieć. Taką naukę można przenieść na znacznie szerszą dyskusję, którą wizyta w lustrzanym gabinecie może sprowokować. O złudności naszych przekonań, nie tylko tych wizualnych, z dziećmi w każdym wieku zaś warto rozmawiać. 

ZOBACZ TEŻ  Co zawsze warto kupić miłośnikowi popkultury? Sprawdzone pomysły

Wejście do lustrzanego labiryntu to także świetna okazja na wprowadzenie do praw optyki i fizyki. Oczywiście maluchowi możesz tylko wiele rzeczy zasygnalizować, natomiast już wskazanie na to i samodzielne przez niego przeżycie takiej przygody może sprawić, że opisy w podręczniku staną się nagle nieco bardziej sugestywne. 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *